Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jíří Schneider-  ilustrační
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vstup ČR do Výboru pro rozvojovou pomoc OECD

(Archivní článek, platnost skončena 11.05.2014.)

Kdy: 14.05.2013 , Kde: Paříž

Dne 14. května 2013 se v Paříži bude konat 964. zasedání Výboru pro rozvojovou pomoc OECD (Development Assistance Committee - DAC), které bude mít na programu přijetí ČR za plnoprávného člena tohoto výboru.

Vedoucím delegace ČR na zasedání bude pan Jiří Schneider, 1. náměstek ministra zahraničních věcí ČR. V rámci zasedání se očekává diskuse o českém systému zahraniční rozvojové spolupráce. Následně proběhne formální schválení členství ČR v DAC. Tímto krokem se Česká republika stane plnoprávným členem DAC s platností od 14. května 2013.

ČR se v roce 1995 stala první z reformujících se zemí Střední a Východní Evropy, která dosáhla členství v OECD. V letošním roce se Česká republika jako první z nových členských zemí EU stane plnoprávným členem DAC. Členství v tomto výboru je významným uznáním úspěchů, kterých ČR dosáhla od roku 1995 v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.

Dvoustranné i mnohostranné rozvojové aktivity, kterým se Česká republika dlouhodobě věnuje, jsou zaměřeny na zlepšování životní situace obyvatel 10 prioritních zemí. Jedná se o Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko a Mongolsko (země s programem spolupráce), a dále o Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Palestinu a Srbsko (země, v nichž spolupráce probíhá na bázi jednotlivých projektů). Z hlediska sektorového zaměření se Česká republika věnuje posilování kapacit státní správy a podpoře občanské společnosti ve světě, ale i zásobování vodou, zemědělství, ochraně životního prostředí, výrobě a dodávkám energie, jakož i aktivitám v oblasti vzdělávání a zdravotnictví.

.