Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_05_14_podpis_k_pristoupeni_cr_do_oecd_dac
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR přijata do elitního klubu OECD

 

Dne 14. května 2013 se v Paříži konalo 964. zasedání Výboru pro rozvojovou pomoc OECD (Development Assistance Committee - DAC), které mělo na programu přijetí ČR za plnoprávného člena tohoto výboru. Završil se tím dlouholetý proces zkvalitňování spolupráce ČR s rozvojovými zeměmi a jeho sledování ze strany OECD.

„Výsledky, kterých ČR dosáhla od roku 1995 v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, inspirovaly počátkem tohoto roku OECD k oslovení ČR za účelem zahájení přístupových jednání. Sama skutečnost, že jsme za necelé tři měsíce zvládli testy na úrovni světového standardu je pro Českou republiku velkým úspěchem“, říká Jiří Schneider, 1. náměstek ministra zahraničních věcí ČR, který delegaci na zasedání povede.

V rámci zasedání proběhla diskuse o českém systému zahraniční rozvojové spolupráce. Následně se uskutečnilo formální schválení členství ČR v DAC. Tímto krokem se Česká republika stala plnoprávným členem DAC s platností od 14. května 2013.

„Členství je výzvou nejen pro ministerstvo zahraničních věcí ČR, ale i pro soukromý a nevládní sektor, aby naše projekty v rozvojových zemích byly účelné, dlouhodobě efektivní a pro všechny zúčastněné partnery prospěšné“, potvrdil náměstek ministerstva zahraničních věcí pro ekonomiku Tomáš Dub, který je za rozvojovou spolupráci odpovědný.

.