Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministři V4 v Krakově: "Chceme stále těsnější vztah EU se zeměmi Východního partnerství"

 

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2014.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se 17.května 2013 v Krakově v rámci polského předsednictví V4 zúčastnil na pozvání ministra zahraničí Radoslawa Sikorskeho setkaní ministrů zahraničí zemí Visegradské skupiny a zemí Východního partnerství (Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny).

Hlavním tématem setkání v prostorách muzea Sukiennice byla podpora evropského směrování východoevropských partnerů a příprava na summit EU k Východnímu partnerství ve Vilniusu na podzim. 

Hosty zasedání byli rovněž šéfové diplomacií Irska a Litvy (předsednické země EU v roce 2013) a představitelé Evropské unie - vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashtonová a komisař pro rozšíření a sousedskou politiku Stefan Füle.

Členské státy V4 tradičně silně prosazují těsnější vztah Evropské unie se zeměmi Východního partnerství. Cílem je například uvolnění vzájemného obchodu, postupné zrušení vízové povinnosti, vybudování nových dopravních cest či podpora nových studentských programů pro mladé lidi z partnerských zemí.

Ministři během jednání rozšířené skupiny V4 podpořili, aby po splnění nutných podmínek na summitu Východního partnerství ve Vilniusu došlo k podpisu asociační dohody s Ukrajinou, parafování asociačních dohod a dohod o volném obchodu s Arménií, Gruzií a Moldavskem a k dalšímu prohloubení partnerství.

Zástupci zemí V4, Irska a Litvy dnes také podepsali společnou deklaraci, ve které označili Východní partnerství za účinný nastroj pro podporu demokratické transformace. Podpořili velkorysejší finanční podporu z budoucího sedmiletého rozpočtu EU, zopakovali připravenost zemí Visegradské skupiny sdílet zkušenosti z transformace. Rovněž přivítali pokrok na cestě k rušení vízové povinnosti a odstraňování obchodních bariér.

18. května 2013 ministři zahraničních věcí V4 ocenili vítěze Visegradského cyklistického závodu, který odstartoval 17.května 2013 v Budapešti a vedl přes Slovensko a ČR do polského Krakova. Českou republiku na ceremoniálu zastupoval náměstek ministra zahraničí Vladimir Galuška.

.