Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_05_22_karel_schwarzenberg_saud_bin_saqr_al_quasimi
Foto: Tomki Němec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg jednal s vládcem emirátu Rás al-Chajma o investicích

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pokračuje v návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) podporou českých podnikatelů v Rás al-Chajmě (RAK).

Vládce RAK Saud bin Sakr al Kasimi přijal šéfa české diplomacie ve svém sídle spolu s užší rodinou, zástupci administrativy, předními byznysmeny a řediteli místních sdružení včetně obchodní komory, turistické agentury či investičního úřadu.

Po obědě, který na počest ministra vládce uspořádal, oba politici debatovali, jak ještě více podpořit dobře se rozvíjející ekonomickou spolupráci. Emiráty jsou naším největším obchodním partnerem v arabském světě. Český export do SAE je posledních pět let nad hranicí půl miliardy dolarů.

Vládce Rás al-Chajmy přivítal české firmy, které v RAK působí. Zdůraznil, že v jeho zemi je vhodné prostředí k investicím a rozjezdu podnikání. Lidé zde mluví anglicky, firmy zde čeká přívětivé prostředí pro podnikání bez větších překážek, je tu levná pracovní síla a nulové daně.

Ministr Schwarzenberg prostředí vhodné k podnikání ocenil. Podle něho zde existuje široké pole pro spolupráci a vyjmenoval úspěchy českých firem a jejich potenciál. Zmínil například společnost Vítkovice Machinery Group, která do emirátů dodává tlakové láhve na stlačený zemní plyn. V RAK působí sklářské společnosti Lasvit a Preciosa, které mají v emirátech dominantní postavení, přičemž sklářské produkty patří mezi nejvýznamnější české vývozní položky do teritoria.

Například firma Lasvit vyhrála zakázku na výrobu plastiky pro sedmihvězdičkový hotel Waldorf Astoria, který si český ministr prohlédl. Firma ALES vyhrála tender na obnovu místního letiště.

Vládce RAK rovněž upozornil na liberální a k jiným náboženstvím tolerantní prostředí, díky němuž se v jeho zemi daří nejen obchodu, ale i turistice. Emiráty ročně navštíví odhadem dvacet tisíc českých turistů.

Pro RAK, které nemá zásoby ropy, je turistika klíčové odvětví. Na otázku ministra Schwarzenberga, jaký druh podnikání by si pro svoji zemi přál, vládce RAK odpověděl, že by mělo jít především o odvětví nenáročná na manuální práci a spotřebu energie.

Český ministr zahraničí vidí prostor nejen pro další ekonomickou spolupráci ale i pro politické konzultace s ohledem na vyváženou politiku SAE v rámci blízkovýchodního regionu. Pozval rovněž vládce RAK na návštěvu České republiky.

.