Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg s vládcem emirátu Rás al-Chajma
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg ukončil návštěvu Emirátů podporou českých firem v Abú Dhabí

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uzavřel cestu po Arabském poloostrově návštěvou Abú Dhabí, kde navazoval kontakty s místní podnikatelskou komunitou a podpořil český byznys.

Posledním jednáním Karla Schwarzenberga během jeho zálivové cesty bylo setkání s ministrem zahraničních věcí Spojených arabských emirátů Abdullahem al Nahyan, který je synem zakladatele Spojených arabských emirátů Zayeda al Nahyan. Ministr Abdullah se těsně před tím vrátil z jordánského Ammánu, kde proběhla důležitá mezinárodní konference s cílem dosáhnout politického řešení syrské krize. Šéfa české diplomacie proto zajímal aktuální pohled na možnosti řešení syrského konfliktu a vývoj íránského jaderného programu, na jehož nebezpečí pro region se oba partneři shodli.

Česká republika má zájem na dlouhodobém rozvoji obchodních a ekonomických vztahů s touto prudce se rozvíjející zemí. Ministr Schwarzenberg svému partnerovi předal seznam konkrétních investičních příležitostí v ČR, který si nedávno emirátská strana vyžádala. Během rozhovoru podpořil například vývoz pasívního radaru Vera-NG a dodal, že ČR má zájem podepsat dohodu o vzájemné ochraně utajovaných informací, která s prodejem radaru souvisí. Nabídl také spolupráci v oblasti jaderné energetiky vzhledem k našim dlouhodobým zkušenostem a tradici v této oblasti (SAE staví první jadernou elektrárnu v arabském světě).

Český ministr emirátskou stranu informoval, že ČR podporuje zařazení SAE na seznam zemí, jejichž občané nepotřebují k cestám do EU vízum. Ministr Abdullah naopak slíbil zajistit uznávání platnosti českých řidičských průkazů v SAE, což by velmi ulehčilo fungování rostoucí a významné české podnikatelské a krajanské komunisty v Emirátech. Se zástupci české krajanské komunity se ministr Schwarzenberg sešel na společné večeri. Mezi hosty bylo například fotbalisté Jozef Chovanec a Horst Siegel, kteří v SAE působí jako trenéři.

Ministr Schwarzenberg, jehož doprovází početná skupina zástupců českých firem, také zahájil podnikatelské fórum v budově obchodní komory v Abú Dhabí. „Vracím se do této části světa po dvou dekádách a je to vskutku působivý pohled na zemi, která se tak rychle rozvinula,“ řekl. Emiráty jsou naším největším obchodním partnerem v arabském světě. Český export do SAE je posledních pět let nad hranicí půl miliardy dolarů.

„Česká republika nabízí otevřenou moderní ekonomiku založenou na exportu. Abú Dhabí je jeden z nejúspěšnějších trhů v regionu. To je dobrá kombinace pro spolupráci,“ poznamenal český ministr před podnikateli. Zdůraznil, že české hospodářství prošlo po pádu komunistického režimu zásadní proměnou, neefektivní těžká průmyslová výroba nemohla v nových podmínkách obstát. Upozornil, že největším českým obchodním partnerem je Německo, které vyžaduje prvotřídní kvalitu. Český byznys zároveň staví na zkušenostech, které v minulosti nabyl v bývalých sovětských republikách. „Naše výrobky musí obstát v těžkých podmínkách, například ve vysokých teplotách,“ poznamenal ministr Schwarzenberg.

Zástupci komory v Abú Dhabí českou delegaci informovali o ekonomických plánech pro celé Emiráty. Země se má postupně zbavit závislosti na ropě a vybudovat své bohatství na znalostní ekonomice, službách, turistice či dopravě.

Během pobytu v Emirátech se ministr Schwarzenberg sešel také s vládcem Ras al-Chajmy (RAK) Saudem bin Sakr al Kasimim, který jej přijal ve svém sídle spolu s užší rodinou, zástupci administrativy, předními byznysmeny a řediteli místních sdružení včetně obchodní komory, turistické agentury či investičního úřadu.

Po obědě, který na počest českého ministra uspořádal, oba politici debatovali, jak ještě více podpořit dobře se rozvíjející ekonomickou spolupráci. Vládce Rás al-Chajmy přivítal české firmy, které v RAK působí. Zdůraznil, že v jeho zemi je vhodné prostředí k investicím a rozjezdu podnikání. Lidé zde mluví anglicky, firmy čeká přívětivé prostředí pro podnikání bez větších překážek, je tu levná pracovní síla a nulové daně.

Ministr Schwarzenberg prostředí vhodné k podnikání ocenil. Podle něho zde existuje široké pole pro spolupráci a vyjmenoval úspěchy českých firem a jejich potenciál. Zmínil například společnost Vítkovice Machinery Group, která do Emirátů dodává tlakové láhve na stlačený zemní plyn. V RAK působí sklářské společnosti Lasvit a Preciosa, které mají v emirátech dominantní postavení, přičemž sklářské produkty patří mezi nejvýznamnější české vývozní položky do teritoria.Například firma Lasvit vyhrála zakázku plastiky pro budovaný sedmihvězdičkový hotel Waldorf Astoria, který si český ministr prohlédl. Firma Ales vyhrála tendr na obnovu místního letiště.

Vládce RAK rovněž upozornil na liberální a k jiným náboženstvím tolerantní prostředí, díky němuž se v jeho zemi daří nejen obchodu, ale roste i turistika. Emiráty ročně navštíví odhadem dvacet tisíc českých turistů.

Pro RAK, které nemá zásoby ropy, je turistika klíčové odvětví. Na otázku ministra Schwarzenberga, jaký druh podnikání by si pro svoji zemi přál, vládce RAK odpověděl, že by mělo jít především o odvětví nenáročná na manuální práci a spotřebu energie.

Český ministr zahraničí vidí prostor nejen pro další ekonomickou spolupráci, ale i pro politické konzultace s ohledem na vyváženou politiku SAE v rámci Blízkovýchodního regionu. Pozval rovněž vládce RAK na návštěvu České republiky.

.