Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Vladimír Galuška na Konzultativním zasedání smluvních stran Smlouvy o Antarktidě v Bruselu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika získala pravomoc rozhodovat o dění na Antarktidě

 

Česká republika jako smluvní strana Smlouvy o Antarktidě získala dne 29. května 2013 vyšší institucionální postavení, tzv. konzultativní status, který jí přiznává právo spolurozhodovat o dění na Antarktidě a jejím osudu.

Česká republika se tak stala 29. státem světa, který po témeř desetiletí rozšířil řady států s rozhodovací pravomocí o Antarktidě. Toto plnohodnotné postavení je udělováno pouze státům, které na Antarktidě vyvíjejí podstatnou vědeckou a výzkumnou činnost, jako je vybudování vědecké stanice nebo vyslání vědecké expedice.

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Vladimír Galuška, který vedl českou delegaci na květnovém výročním Konzultativním zasedání smluvních stran Smlouvy o Antarktidě v Bruselu, k této věci uvedl:

„S ohledem na aktuální geopolitické, environmentální a komerční výzvy, kterým Antarktida čelí, je získání konzultativního statusu velkým úspěchem pro zahraniční politiku České republiky i pro českou vědeckou obec, jejíž antarktický výzkum se těší mezinárodnímu uznání".

ČR provádí antarktický výzkum od r. 1994 a od r. 2006 má vlastní výzkumnou polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. ČR byla jediným státem, který má samostatnou stanici a nemá konzultativní status. Možnost podílet se na rozhodování ve věci regulace současného využívání světadílu, tak i perspektiv do budoucna je tedy logickým vyústěním dlouhodobých aktivit ČR.
Antarktida byla přijetím Smlouvy o Antarktidě v r. 1959 „zmezinárodněna" a prohlášena za kontinent určený „výhradně pro mírové účely" a otevřený „svobodnému vědeckému výzkumu" v zájmu „všeho lidstva". Dříve učiněné územní nároky jsou po dobu platnosti Smlouvy právně „zmrazeny" a nemohou být prosazovány.

O pravidlech využívání kontinentu a jeho ochrany jako světové přírodní rezervace rozhoduje mezinárodní společenství prostřednictvím států s konzultativním statusem. ČR se tak bude moci podílet na rozhodovacích procesech týkajících se regulace vědeckého výzkumu a využití jeho výsledků, správy lidské činnosti na Antarktidě, rozvoje turismu a dalších komerčních aktivit a nových výzev a hrozeb antarktickému kontinentu a jeho mezinárodnímu režimu.

přílohy

Proslov náměstka Galušky ke kandidatuře ČR na ATCM v... 52 kB pdf (Acrobat dokument) 29.5.2013

Rozhodnutí Konzultativního zasedání smluvních stran... 72 kB pdf (Acrobat dokument) 29.5.2013

Tisková zpráva ATCM XXXVI 2013 25 kB pdf (Acrobat dokument) 29.5.2013

.