Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_05_31_ministr_karel_schwarzenberg_na_vyrocni_konferenci_svycarske_vychodni
Foto: (©FDFA Switzerland)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg vyzval ve Švýcarsku k solidaritě vůči sousedům

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v Bernu vystoupil jako hlavní řečník Výroční konference švýcarské východní spolupráce a jednal se svým švýcarským protějškem ministrem zahraničí Didierem Burkhalterem.

"Bez těsných vztahů a opravdové spolupráce mezi zeměmi by Evropa byla ve všech směrech slabší. Všude kolem nás roste frustrace a rozčarování, proto bychom měli umět nabídnout co největší možnou solidaritu našim sousedům," prohlásil ministr Schwarzenberg na švýcarské východní konferenci, která se týkala švýcarské pomoci novým členským zemím Evropské unie.

Ministr Schwarzenberg zdůraznil, ze další rozšiřování EU zejména o Západní Balkán je zásadně důležité pro stabilitu celé Evropy. V této souvislosti nabídl ministr Schwarzenberg zapojení Švýcarska do projektů Mezinárodního visegrádského fondu zaměřených na podporu transformace a rozvoj občanské společnosti v těchto zemích. Český ministr rovněž zdůraznil, že stejně nutná je i podpora zemím Východního partnerství, které zahrnuje řadu zemí bývalého Sovětského svazu.

Ministr Schwarzenberg ocenil švýcarskou podporu rozšiřování EU, ač Švýcarsko není jejím členem. "Už před rokem 89 bylo vždy Švýcarsko připraveno pomoci. Mnoho lidí od nás uteklo do vaší země a byli zde přijati. Za to jsme velice vděční. Švýcarské motto je otevřenost, měli bychom si to vzít za příklad," řekl šéf české diplomacie.

Ministr Schwarzenberg rovněž poděkoval za finanční pomoc, která plyne v rámci švýcarského rozšiřovacího příspěvku zejména do chudších oblastí České republiky, například střední a severní Moravy. "Chtěl bych poděkovat Švýcarsku za jeho podporu, která je důležitá, viditelná a hodnotná," řekl ministr.

Celkový příspěvek pro Českou republiku činí 109,78 milionů švýcarských franků. Ministr ocenil praktický i politický přínos a vyjádřil zájem na jeho pokračování. Švýcarská strana informovala, že zvažuje poskytnutí další finanční pomoci. Její schválení parlamentem však bude ovlivněné atmosférou jednání o uspořádání vzájemných vztahů s Evropskou unií.

Se svým švýcarským protějškem ministr Schwarzenberg rovněž jednal o možnosti uzavření dohody o ochraně investic, prohloubení politického dialogu mezi oběma zeměmi a vzájemné podpoře svých kandidatur do Rady pro lidská práva OSN.

.