Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

edita_hrda_stala_predstavitelka_cr_pri
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR podepsala v New Yorku smlouvu o obchodu se zbraněmi

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.06.2014.)

Dne 3. června 2013 během slavnostního ceremoniálu v New Yorku podepsala Česká republika Smlouvou o obchodu se zbraněmi.

Za Českou republiku smlouvu podepsala Stálá představitelka ČR při OSN Edita Hrdá. Z pohledu českých exportérů se jedná o narovnání obchodních podmínek v celosvětovém měřítku, neboť smlouva nastavuje základní pravidla pro exportéry a importéry, která budou muset při obchodu se zbraněmi dodržovat.

Český export zbraní se řídí platnou národní legislativou a normami EU. V řadě zemí je však národní legislativa nedostatečná nebo zcela schází, což by mělo napravit právě přistoupení ke smlouvě a zavedení odpovídající legislativy na národní úrovni na jejím základě.

Smlouva se vztahuje na všechny konvenční zbraně uvedené v Registru OSN (bojové tanky, obrněná bojová vozidla, dělostřelecké systémy velkého kalibru, bojová letadla, útočné vrtulníky, válečné lodě, rakety a odpalovací zařízení) a na ruční a lehké zbraně. Každá smluvní strana může na národní úrovni zavést kontrolní systém a regulaci exportu střeliva a munice, částí a součástí, ze kterých je konvenční zbraně možné složit.

Aby smlouva mohla vstoupit v platnost, je potřeba ratifikace alespoň 50 členskými zeměmi OSN. 

Slavnostního ceremoniálu se v New Yorku zúčastnili náměstkyně Generálního tajemníka OSN pro právní záležitosti Patricia O´Brienová, Vysoká představitelka pro odzbrojení Angela Kaneová, řada ministrů zahraničních věcí, velvyslanců a dalších hostů, především z řad nevládních organizací.

Smlouvu podepsalo celkem 67 zemí, včetně 25 členských států EU. Česká republika byla společně s 98 členskými státy OSN spolupředkladatelem návrhu rezoluce o smlouvě Valnému shromáždění OSN, které ji dne 2. dubna 2013 odhlasovalo. Pro přijetí hlasovalo celkem 154 zemí.

Účelem smlouvy je:

  • stanovit nejvyšší možné společné mezinárodní standardy pro regulaci nebo zlepšení regulace mezinárodního obchodu s konvečními zbraněmi
  • předcházet a vymýtit nedovolený obchod s konvečními zbraněmi a zabránit jejich zneužití
  • přispět ke snižování lidského utrpení a zajištění mezinárodního a regionálního míru, bezpečnosti a stability

Seznam signatářských zemí

Datum vydání: 4 .  6.  2013

přílohy

Seznam signatářských zemí 35 kB pdf (Acrobat dokument) 4.6.2013

.