Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg a švédský ministr zahraničí Carl Bildt
Foto: @MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přivezl do Švédska české podnikatele i akademiky

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.06.2014.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg jednal v první den své návštěvy Švédska s ministrem zahraničí Carlem Bildtem a za přítomnosti korunní princezny Victorie zahájil vědecký seminář. Ministr do Švédska přivezl delegaci podnikatelů a významných akademických pracovníků.

Ministr Schwarzenberg zahájil pracovní návštěvu Švédska setkáním s ministryní pro Evropu a demokraci Birgittou Ohlssonovou. Hovořili spolu o otázkách, které Evropská unie aktuálně řeší: budoucnosti hospodářské a měnové unie, bankovní unii nebo problematice lidských práv. Na tato témata mají obě země velmi blízké názory. Ministři se také shodli, že je potřeba dění v EU více přiblížit jejím občanům.

Dále se ministr Schwarzenberg setkal se šéfem švédské diplomacie Carlem Bildtem. Na úvod setkání vyjádřil poděkování Švédskému království za velkorysé přijeti českých imigrantů v letech 1948 a 1968. Ministři se shodli na nutnosti zahájit přístupové rozhovory se Srbskem na nadcházející Evropské radě. Rovněž sdílejí názor, že je v zájmu Evropské unie přijímat nové členy. Oba politici také zdůraznili potřebu podporovat země Východního partnerství, které tvoří řada někdejších států Sovětského svazu. Za důležité také považují, aby EU a USA sjednaly ambiciozní obchodní dohodu, která uvolní transatlantický trh.

Ve švédském parlamentu Riksdagu se ministr Schwarzenberg sešel s jeho předsedou Perem Westerbergem.

Za přítomnosti švédské korunní princezny Victorie zahájil český ministr zahraničí seminář nazvaný Inovace a infrastruktura, který se konal v sídle Královské švédské akademie technických věd. Seminář navázal na loňskou týdenní návštěvu Královské technologické mise v ČR, kterou vedl její patron, král Carl XVI Gustaf.

Ministra doprovází delegace zástupců Akademie věd ČR vedená jejím předsedou prof. Jiřím Drahošem, zástupců České inženýrské akademie v čele s prof. Miroslavem Václavíkem a také skupinou českých podnikatelů. Jejich program je zaměřen na rozvoj česko-švédské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, možnosti další spolupráce a podporu českých firem při vstupu na švédský trh, zejmena v oblasti infrastruktury.

Čeští akademici navštívili Ministerstvo školství a výzkumu, které je zodpovědné za výzkum a vysoké školství a financování výzkumu ze státních prostředků. Zúčastnili se též brífinku Rady pro vědu a prezentace Královské technické vysoké školy, která úzce spolupracuje s ČVUT Praha.

Podnikatelská část delegace, která je zaměřena na rozvoj infrastruktury, navštívila švédské Ministerstvo pro podnikání, energetiku a infrastrukturu, na které navázalo setkání s představiteli švédského dopravního podniku Trafikverket. Ten je hlavní švédskou institucí zodpovědnou za plánovaní a realizaci infrastrukturních projektů. Čeští podnikatelé si prohlédli City Banan, tunel o délce 6 km, který svede veškerou regionální dopravu z centra Stockholmu pod zemský povrch.

Doprovod ministra Schwarzenberga na cestě tentokrát netvoří klasická podnikatelská mise se širokým záběrem. V rámci strategie Ekonomické diplomacie české ministerstvo zahraničí spolu s Velvyslanectvím ČR ve Stockholmu vytipovaly na základě dobré znalosti švédského trhu konkrétní oblasti pro rozvoj česko-švédské spolupráce a podle toho se tvořilo i zastoupení podnikatelů.

Návštěva ministra Schwarzenberga pokračuje dnes setkáním se starostou Stockholmu Stenem Nordinem a návštěvou Uppsalského inovačního centra, Uppsalského výzkumného parku a Univerzity v Uppsale.

.