Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Švédská královská akademie
Foto: Pär Ronnberg
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelé a akademici s ministrem zahraničí mapovali ve Švédsku nové příležitosti

 

(Archivní článek, platnost skončena 13.06.2014.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg zahájil druhý den své pracovní návštěvy Švédska setkáním se starostou Stockholmu Stenem Nordinem v doprovodu akademické i podnikatelské delegace. Společně dále navštívili Uppsalské inovační centrum a Uppsalskou univerzitu. Předchozí den zahájil ministr seminář na půdě Královské švédské akademie technických věd, jehož se zúčastila také švédská korunní princezna Victoria.

Na stockholmské radnici představil starosta ministrovi a delegaci českých akademiků a podnikatelů plány města na rozvoj infrastruktury do roku 2025.

Podpoře výzkumu, inovací a podnikání se věnuje také Královská švédská akademie technických věd, která uspořádala pro českou delegaci seminář. S úvodním slovem na něm o den dříve vystoupil ministr Schwarzenberg za přítomnosti švédské korunní princezny Victorie. Královská akademie spustila nový projekt na podporu začínajících podnikatelů, jehož patronem je princ Daniel, manžel korunní princezny Victorie. Princ je považován za příklad mladého úspěšného podnikatele a má v úmyslu pomoci mladým lidem a inspirovat je k odvaze začít podnikat.

Poté odjel ministr Schwarzenberg s oběma delegacemi do Uppsaly, města s nejstarší univerzitou ve Švédsku, kde navštívili Uppsalské inovační centrum, univerzitu a také její knihovnu Carolina Rediviva.

Zde je uložena tzv. Stříbrná bible, Codex Argenteus, což je ruční přepis gótského překladu Bible biskupa Wulfilly. Pochází ze 6. století a byla součástí pražských sbírek krále Rudolfa II. V posledních letech třicetileté války ji z Prahy odvezla švédská vojska do Uppsaly, kde se nyní nachází 188 zrestaurovaných listů z původních 336.

Návštěva podnikatelské delegace ve Švédsku potvrdila užitečnost českého diplomatického zastoupení v zahraničí, zvláště v oblasti obchodu s veřejnou správou. Prostor pro pokračování vzájemných konzultací na téma strategického rozvoje švédské infrastruktury se díky této návštěvě ještě zvětšil.

Zajímavé příležitosti se ukazují například v dopravní infrastruktuře. Veřejná doprava je ve Švédsku i veřejným strategickým zájmem, ale stále více zatěžuje státní rozpočet. Zde se ukazuje potřeba větší konkurence jak při rozvoji, tak i provozování dopravní infrastruktury, zejména investičně i provozně náročných železnic. Švédsko podporuje vstup zahraničních firem jak na celostátní, tak i na komunální úrovni.

Letos v červnu vyhlásí švédská vláda aktualizovaný národní plán rozvoje dopravní infrastruktury, což mj. znamená:

  • investice v hodnotě cca 1,5 bilionu Kč v dalších 12 letech

  • projekt „Stockholm City Banan“, kde kromě výstavby nových tunelů dojde do roku 2017 k nákupu 40-60 elektrických kolejových souprav

  • v kraji Uppsala se ve veřejné dopravě plánuje odstranění provozu autobusů poháněných fosilními palivy a je pravděpodobné, že to bude znamenat řešení nejen v oblasti pohonu bioplynem, ale i dalšími způsoby. V Uppsale nyní jezdí 80 % autobusů na fosilní paliva, investice do regionální dopravní infrastruktury v tomto kraji se předpokládají cca ve výši 75 mld. Kč

V této souvislosti se pro české firmy ve Švédsku otevírá řada příležitostí např. v oblasti kolejových vozidel, a to jak tramvají, tak i prostředků příměstské dopravy. Česká produkce v tomto sektoru prokazuje vysokou odolnost vůči extrémním výkyvům počasí, osvědčila se již ve Finsku a má tudíž šance i na švédském trhu. Další možnosti nabízí oblast drážní signalizace a technologické vybavení tunelů.

Ve střednědobé perspektivě se otevírají možnosti dalších subdodávek např. pro vozy městské hromadné dopravy, kde trend jednoznačně směřuje ke zvyšování pevnosti a současně snižování hmotnosti materiálů, podobně jako je tomu u výroby letadel.

Mezi další příležitosti patří alternativní pohony či tzv. ticketing v regionální dopravě, kde jsou příležitosti pro softwarová řešení.

Vyhodnocení mise a koordinace dalšího společného postupu na švédském trhu bude předmětem konzultací.  Uskuteční se ještě do konce června 2013 mezi Ministerstvem zahraničních věcí a Asociací podniků českého železničního průmyslu (ACRI), kterou na cestě do Švédska zastupovala generální ředitelka Marie Vopálenská. 

.