Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

MZV k projevu prezidenta Obamy v Berlíně

 

Iniciativu odzbrojování MZV vítá, důležité je potvrzení silného spojeneckého závazku ze strany USA.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vnímá obsah projevu prezidenta USA Baracka Obamy předneseného v Berlíně 19. června 2013 jako pokračování jeho odzbrojovací iniciativy zahájené v dubnu 2009 v Praze, kde nastínil svoji vizi světa bez jaderných zbraní (tzv. „Pražská agenda").

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá iniciativu USA k přípravě další odzbrojovací dohody mezi USA a Ruskem. Tímto krokem by se otevřela cesta ke komplexnímu přístupu k nešíření jaderných zbraní, mimo jiné v oblasti taktických jaderných zbraní, respektive k otázce strategické stability ve světě, kde je důležitým partnerem Čína.

Ve vztahu k jaderným zbraním USA je pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR důležité potvrzení silného spojeneckého závazku. A to jak v oblasti strategických jaderných zbraní, kde hrála bezpečnost spojenců důležitou roli ve vyhodnocování míry možného snížení počtu, tak v oblasti taktických jaderných zbraní v Evropě, jež zůstávají tématem pro rozhodování celé Severoatlantické aliance (NATO).

Připravovaná třetí konference k „Pražské agendě", která se uskuteční na Ministerstvu zahraničních věcí ČR ve dnech 5.-6.9.2013, bude příspěvkem České republiky do mezinárodní debaty týkající se jaderných zbraní a jaderné bezpečnosti.

Při svém berlínském projevu prezident Obama oznámil, že je připraven jednat s Ruskem o dalším snížení počtu rozmístěných strategických jaderných zbraní. Podle jeho vyjádření jsou USA schopny zajistit bezpečnost svoji i svých spojenců i při snížení počtu až o jednu třetinu. K taktickým jaderným zbraním v Evropě prohlásil, že USA budou diskutovat se spojenci v NATO. Cílem má být výrazné snížení počtu amerických a ruských zbraní. Současně ohlásil, že USA budou prosazovat nový mezinárodní rámec pro mírové využívání jaderné energie.

.