Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_06_21_tiskova_konference_k_zahajeni_letni_turisticke_sezony_2013
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájení letní turistické sezóny 2013: na Balkán už jen s občanským průkazem

 

V pátek 21. června 2013 se v Černínském paláci uskutečnila pravidelná tisková konference ministersta zahraničních věcí k zahájení letní turistické sezóny 2013.

Čeští turisté mohou nově od 21. června 2013 cestovat do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Kosova, Makedonie a Srbska bez cestovního pasu, pouze s platným občanským průkazem.

Dosud bylo možné s občanským průkazem cestovat jen do zemi Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska. MZV také připomíná, že v loňském roce skončila platnost zápisu dětí v cestovních pasech, děti tedy musí cestovat výhradně s vlastním cestovním dokladem.

Nově se otevíraji konzulární jednatelství v Barceloně, Burgasu, Rijece a Splitu, čeští občané mohou využít služeb konzulárního jednatelství v Podgorici otevřeného v roce 2008. Během sezóny budou také posíleny zastupitelské úřady ČR v Záhřebu a Madridu.

Tuto sezónu (1.7.-31.8.2013) budou v Chorvatsku opět sloužit čeští policisté, a to v Omiši a Šibeniku. Společně s chorvatskými kolegy budou asistovat při řešení případů našich občanů.

Během tiskové konference vrchní ředitelka sekce právní a konzulární Jana Reinišová a ředitel konzulárního odboru Ivo Svoboda zdůraznili, že MZV a zastupitelské úřady ČR v zahraničí jsou připraveni na letní sezónu, a informovali o službách a možnostech poskytování pomoci občanům.

MZV představilo také statistiky - zmínilo v posledních letech zvyšující se počet zadržovaných a odsouzených českých občanů v zahraničí, nejčastější příčiny konfliktů se zákonem, statistiky dopravních nehod, ztrát dokladů a dalších problematických situací.

Čeští občané, zejména pokud cestují individuálně do vzdálenějších destinací, mají možnost využít internetovou aplikaci Ministerstva zahraničních věcí DROZD (http://drozd.mzv.cz) a dobrovolně se zde zaregistrovat. V případě zhoršení bezpečnostní situace v zemi či jiném druhu ohrožení pak může příslušný zastupitelský úřad včas cestovatele varovat a nabídnout jim varianty pomoci. Údaje v DROZDu slouží pouze pro případy nouze a zůstávají v systému pouze po dobu pobytu v zahraničí. Pokud údaje registrovaný neodstraní sám, jsou automaticky vymazány po uplynutí ochranné lhůty 1 měsíce.

Veškeré informace pro cestovatele uvádíme na internetových stránkách MZV ČR v sekci Cestujeme.

přílohy

Některá specifika cestování do turisticky atraktivních... 116 kB doc (Word dokument) 25.6.2013

Prezentace k zahájení turistické sezóny 2013 2 MB ppt (Prezentace) 25.6.2013

.