Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout v Bruselu diskutoval o Hizballáhu a Východním partnerství

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout se dnes v Bruselu zúčastnil zasedání Rady pro zahraniční věci EU. Předmětem rozhovorů byla především situace na Blízkém Východě.

Po dlouhém jednání se ministři rozhodli zařadit vojenské křídlo hnutí Hizballáh na seznam teroristických organizací. Dohoda představuje těžce dosažený kompromis, který zaručí, že se EU bude moci i nadále angažovat ve stabilizaci a rozvoji Libanonu. Ministr zahraničí České republiky Jan Kohout po jednání poznamenal: „Nám šlo v předchozích jednáních o to, aby se zařazením vojenského křídla nedestabilizovala situace v Libanonu, která je bez toho velice křehká.“

„Česká republika spolu s dalšími státy přistoupila na kompromis, který zaručuje, že bude pokračovat podpora Evropské unie Libanonu,“ uvedl ministr Kohout a poukázal, že EU bude i nadále pokračovat v poskytování humanitární pomoci Libanonu.

Během odpoledne se představitelé 28 členských států Unie prostřednictvím telekonference spojili s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym. S ním diskutovali aktuální vývoj v mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou.

Závěr zasedání Rady byl věnován projektu Východního partnerství, zejména pak přípravě listopadového summitu v litevském Vilniusu. Ministr Kohout na adresu Východního partnerství řekl: „Přípravu listopadového summitu vidíme ve světle potvrzení závazků ze summitů v Praze a ve Varšavě.“ Na okraj tohoto jednání se ministr Kohout krátce sešel se svým ukrajinským protějškem Leonindem Kožarou. Evropská unie s Ukrajinou intenzivně jedná o podpisu Asociační dohody. Ta by měla být podepsána právě na nadcházejícím vilniuském summitu.

.