Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout jednal na Slovensku o podpoře ekonomických zájmů a situaci v Egyptě

Kdy: 20.08.2013 , Kde: Bratislava, Slovensko

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout během jednodenní pracovní návštěvy Slovenska jednal se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem o vzájemných vztazích a prohlubování spolupráce zejména při prosazování ekonomických zájmů. Oba ministři chtějí více koordinovat zahraniční cesty, získávat nové zakázky pro firmy a tím napomáhat vytváření pracovních míst pro občany svých zemí.

Šéf české diplomacie na úvod připomněl tradici, že první bilaterální cesta nového ministra zahraničí vede na Slovensko, poděkoval za pozvání a přátelské přijetí.

"Česko-slovenské vztahy budou mít s ohledem na společnou historii, kulturní a jazykovou blízkost vždy výjimečný charakter a nadstandardní úroveň," poznamenal ministr.

Oba vrcholní diplomaté diskutovali aktuální zahraničně-politické otázky, zejména situaci na Blízkém východě, především pak eskalující konflikt v Egyptě a Sýrii. Věnovali se také tématu Východniho partnerství s důrazem na situaci na Ukrajině a její přibližování k Evropské unii. Ministři rovněž ocenili konkrétní česko-slovenské projekty například v oblasti vízové spolupráce či vzájemnou podporu jazykových a kulturních projektů.

Důležité místo při jednání patřilo podpoře ekonomické diplomacie a zkušenostem v této oblasti. Ministři se dohodli na výměně zkušeností z ekonomické diplomacie a spolupráci na projektech rozvojové pomoci pro třetí země.

"Jsem přesvědčen, že moderní zahraniční služba musí být postavena na podpoře ekonomických zájmů a ekonomických subjektů v zahraničí," řekl ministr Kohout a dodal, že obě země budou více koordinovat své aktivity při hledání obchodních příležitostí na třetích trzích.

Během jednání ministři ocenili úzkou spolupráci v oblasti konzulární a vízové. Již na sedmi českých zastupitelských úřadech v zahraničí mohou lidé žádat o slovenská víza, naposledy přibyla ambasáda v Libanonu. Obě národní diplomacie pak v rámci úspor v některých státech navzájem využívají prostory pro své diplomatické mise.

 

 

.