Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Mimořádné zasedání Rady pro zahraniční věci o situaci v Egyptě

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.08.2014.)

V Bruselu se ve středu 21. srpna 2013 uskutečnilo mimořádné zasedání Rady pro zahraniční věci Evropské unie věnované situaci v Egyptě. Českou republiku na jednání zastupoval první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

Rada na svém zasedání přijala závěry k poslednímu událostem v Egyptě. Jednomyslně odsoudila násilí a projevy politického extrémismu a vyzvala Egypťany k celonárodnímu dialogu a obnovení demokratického procesu.

EU považuje Egypt za důležitou partnerskou zemi ve svém sousedství a má zájem na spolupráci v zájmu egyptského obyvatelstva. Rada proto zdůraznila zájem EU na pokračování spolupráce s Egyptem na základě principů, které jsou zakotveny v Evropské sousedské politice a v Asociační dohodě.  Proto bude EU nadále situaci v Egyptě pozorně sledovat a svou spolupráci upravovat dle aktuálního vývoje.

Náměstek Schneider k tomu uvedl: „Členské státy si přejí, aby si EU zachovala otevřené dveře ke komunikaci, protože Evropa má v Egyptě své zájmy, Egypt je v nejbližším sousedství. Určitě EU a členské státy mohou vývoj v Egyptě ovlivnit a také to budou chtít dělat. Máme zájem pokračovat ve spolupráci s Egyptem tam, kde to je přínosné a možné. Spolupráce bude určitě pokračovat v oblasti zaměřené na společnost a ekonomiku určitě bude pokračovat směrem k občanské společnosti.“

Ministři zahraničí se rovněž shodli na pozastavení vývozu materiálu, který může být zneužit při represích bezpečnostních složek. Co se týče vojenského materiálu, členské státy se zavázaly pečlivě posoudit povolení k vývozu, která již byla udělena.

„Samozřejmě, bude nyní záležet na tom, jak se egyptské autority postaví k deeskalaci násilí a k vyšetření násilností, k nimž došlo na všech stranách,“ přiblížil náměstek Schneider obsah diplomatických jednání v Bruselu.

.