Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Jiří Schneider na konferenci The Prague Agenda in 2013 – Challenges and Prospects
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Konference: The Prague Agenda in 2013 – Challenges and Prospects

Kdy: 06.09.2013 , Kde: Praha, Černínský palác

Dne 6. září 2013 se ve Velkém sále Černínského paláce uskutečnila konference k tématu Pražská agenda.

Jedná se o v pořadí třetí ročník této konference, kterou Ministerstvo zahraničních věcí k Pražské agendě uspořádalo již v letech 2011 a 2012.

Z debaty vyplynulo, že realizace vize světa bez jaderných zbraní, představené prezidentem Obamou v Praze v dubnu 2009, je dlouhodobý proces, neboť rozdíly v postojích hlavních aktérů přetrvávají. I vlastní implementace smlouvy New START, podepsané v Praze v roce 2010, nabírá v kontextu současné mezinárodní bezpečnostní situace zpoždění, a to nejen z důvodů politických, ale i realizačně-technických. Na vytváření prostředí důvěry, nezbytné podmínky pro úspěch odzbrojovacích jednání, mají velký vliv i regionální konflikty, jejichž aktéři stále považují zbraně hromadného ničení za záruku své bezpečnosti.

Konference se zúčastnili významní řečníci, jako například americká náměstkyně ministra pro bezpečnost Rose Gottemoellerové či hlavní vyjednavač vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě Jaakko Laajava. Jejich účast potvrdila významnou roli, kterou Praha představuje na mapě jednání o odzbrojení.

Myšlenka konference vznikla v návaznosti na projev prezidenta USA Baracka Obamy o jeho jaderné vizi, přednesený v dubnu 2009 a na podpis nové dohody mezi USA a Ruskem o snižování počtu strategických jaderných zbraní.

 

.