Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout se zúčastnil neformální Rady pro obecné záležitosti ve Vilniusu

Kdy: 30.08.2013 , Kde: Vilnius, Litva

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout se dne 30. srpna 2013 v čele české delegace zúčastnil zasedání neformální Rady pro obecné záležitosti ve Vilniusu.

Neformální zasedání Rady pro všeobecné záležitosti v litevském Vilniusu za účasti minstrů zahraničí a ministrů pro evropské záležitosti se věnovalo volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 a obecněji vztahům mezi institucemi EU s důrazem na Evropský parlament. ČR reprezentoval na jednání ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

V prvním jednacím bloku ministři za účasti zástupců Evropského parlamentu diskutovali možnosti, jak motivovat voliče k účasti v evropských volbách v situaci, kdy díky ekonomické krizi důvěra v evropský projekt klesá a naopak narůstá podpora extremistických a eurofobních stran. Navrhovaná opatření směřovala zejména do oblasti práce s veřejností, o potřebě vetší identifikace občanů s EU. V kampani do evropských voleb by se měla objevovat konkrétní témata blízká voličům (otázky zaměstnanosti, vzdělávání, bezpečnost). Ministr Kohout v této souvislosti zdůraznil význam principu subsidiarity, jehož uplatnění může přiblížit EU občanům, a apeloval na aktivnější působení europoslanců v jejich domovských zemích.

Druhá část jednání reflektovala změny, které Lisabonská smlouva vnesla do postavení klíčových institucí EU a jejich vzájemného vztahu. Zkušenost zemí, předsedajících v posledních dvou letech Radě EU, jasně hovoří o nárůstu formálního i neformálního vlivu Evropského parlamentu a o určité nerovnováze vztahu mezi Evropským parlamentem, Radou EU reprezentovanou rotujícím předsednictvím, a Evropskou komisí. Většina představitelů se vyslovila v této souvislosti pro sjednání nové “tripartitní” dohody o vztazích těchto tří institucí. Tuto myšlenku podpořil ve svém vystoupení i ministr Kohout.

Celkově dnešní debata ministrů udala tón přípravě na volby do Evropského parlamentu v jednotlivých členských zemích i na celounijní úrovni, a nastínila cesty k možnému novému nastavení vztahů mezi hlavními institucemi EU.

.