Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout přijal místopředsedu vlády Thajska

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout přijal dne 6. září 2013 v Černínském paláci místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Thajského království Suraponga Tovichakchaikula během jeho oficiální návštěvy České republiky.

Ministr Kohout označil Thajsko za vstupní bránu do regionu jihovýchodní Asie. Vyjádřil zájem o prohloubení vzájemné spolupráce ve všech oblastech, zejména o posílení ekonomické roviny vztahů. Navrhl efektivní využívání nástroje pravidelných zasedání Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci, jehož první zasedání se koná v Praze za účasti thajského ministra zahraničních věcí.

Ministr Kohout také potvrdil připravenost ke spolupráci nejen v obchodní a ekonomické oblasti, ale také v energetice, životním prostředí, zdravotnictví a obraně a bezpečnosti. Nabídl sdílení českých zkušeností v oblasti dopravní infrastruktury, vodohospodářských projektů a ochrany před povodněmi. Dále informoval o aktivitách ČR v oblasti vědy, výzkumu a technologických inovací, včetně nanotechnologií a obnovitelných zdrojů. Vyjádřil potěšení nad rostoucím počtem thajských turistů v ČR a zmínil, že v uplynulém roce navštívilo Thajsko 35 tisíc českých turistů.

Ministr Tovichakchaikul informoval o vnitropolitickém a ekonomickém vývoji Thajska a výhledu do budoucna. Zmínil, že Thajsko usiluje o zvýšení své expertízy a kapacit v oblasti zdravotnictví, které chce nabízet zemím v regionu. Vybídl Českou republiku a české firmy k zapojení do investičních projektů v oblasti budování moderní dopravní infrastruktury, která bude propojovat země ASEAN. Požádal o sdílení českých znalostí v oblasti budování tramvajové dopravy. Velký potenciál pro české firmy vidí v oblasti zelených technologií.

Ministři si také vyměnili názory na regionální a globální otázky i na možnosti multilaterální spolupráce. Obě strany se shodly na nutnosti dalšího prohloubení spolupráce mezi EU a zeměmi ASEAN, přivítaly úspěšné ukončení jednání Smlouvy o partnerství a spolupráci mezi EU a Thajskem a zahájení rozhovorů o sjednání Dohody o volném obchodě mezi EU a Thajskem. Na přání českého protějšku informoval ministr Tovichakchaikul o procesu integrace v rámci uskupení ASEAN, které si stanovilo za cíl do konce roku 2015 vybudovat Ekonomické společenství ASEAN.

Na závěr jednání pozval thajský ministr ministra Kohouta k návštěvě Thajska.

.