Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_09_06_jan_kohout_surapong_tovichakchaikul
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout přijal místopředsedu vlády Thajska

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout přijal dne 6. září 2013 v Černínském paláci místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Thajského království Suraponga Tovichakchaikula během jeho oficiální návštěvy České republiky.

Ministr Kohout označil Thajsko za vstupní bránu do regionu jihovýchodní Asie. Vyjádřil zájem o prohloubení vzájemné spolupráce ve všech oblastech, zejména o posílení ekonomické roviny vztahů. Navrhl efektivní využívání nástroje pravidelných zasedání Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci, jehož první zasedání se koná v Praze za účasti thajského ministra zahraničních věcí.

Ministr Kohout také potvrdil připravenost ke spolupráci nejen v obchodní a ekonomické oblasti, ale také v energetice, životním prostředí, zdravotnictví a obraně a bezpečnosti. Nabídl sdílení českých zkušeností v oblasti dopravní infrastruktury, vodohospodářských projektů a ochrany před povodněmi. Dále informoval o aktivitách ČR v oblasti vědy, výzkumu a technologických inovací, včetně nanotechnologií a obnovitelných zdrojů. Vyjádřil potěšení nad rostoucím počtem thajských turistů v ČR a zmínil, že v uplynulém roce navštívilo Thajsko 35 tisíc českých turistů.

Ministr Tovichakchaikul informoval o vnitropolitickém a ekonomickém vývoji Thajska a výhledu do budoucna. Zmínil, že Thajsko usiluje o zvýšení své expertízy a kapacit v oblasti zdravotnictví, které chce nabízet zemím v regionu. Vybídl Českou republiku a české firmy k zapojení do investičních projektů v oblasti budování moderní dopravní infrastruktury, která bude propojovat země ASEAN. Požádal o sdílení českých znalostí v oblasti budování tramvajové dopravy. Velký potenciál pro české firmy vidí v oblasti zelených technologií.

Ministři si také vyměnili názory na regionální a globální otázky i na možnosti multilaterální spolupráce. Obě strany se shodly na nutnosti dalšího prohloubení spolupráce mezi EU a zeměmi ASEAN, přivítaly úspěšné ukončení jednání Smlouvy o partnerství a spolupráci mezi EU a Thajskem a zahájení rozhovorů o sjednání Dohody o volném obchodě mezi EU a Thajskem. Na přání českého protějšku informoval ministr Tovichakchaikul o procesu integrace v rámci uskupení ASEAN, které si stanovilo za cíl do konce roku 2015 vybudovat Ekonomické společenství ASEAN.

Na závěr jednání pozval thajský ministr ministra Kohouta k návštěvě Thajska.

.