Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Expo 2015
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

O národním pavilonu na EXPO 2015 rozhodne modifikované výběrové řízení až v prosinci

 

(Archivní článek, platnost skončena 04.09.2014 / 10:50.)

Generální komisař účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 Milán Jiří F. Potužník zruší původní výběrové řízení na realizátora národního pavilonu, jehož lhůta pro podání nabídek uplynula 6. září 2013 v 10:00, a vypíše jeho modifikovanou formu, která určí podobu a stavitele pavilonu do konce roku. Důvodem je nízký zájem českých subjektů o vlastnictví budovy, kterou si stát chtěl na EXPO 2015 jen pronajmout.

„Formou nájmu jsme chtěli na jedné straně snížit veřejné náklady na stavbu pavilonu a na straně druhé spoluinvestorovi umožnit získat a provozovat budovu s reprezentačním titulem i po ukončení Všeobecné světové výstavy,“ komentuje výsledek výběrového řízení generální komisař Jiří F. Potužník, „v rámci průzkumu trhu jsme získali několik kladných vyjádření od různých developerských a vystavovatelských firem, ale nakonec nepřišla ani jedna nabídka odpovídající zadání výběrového řízení“.

Kancelář generálního komisaře připravila již v první polovině roku dvě varianty na realizaci národního pavilonu na základě koncepce, která předpokládá výrazné zapojení soukromého sektoru. Zrušení prvního a vypsání druhého výběrového řízení znamená, že soukromí spoluinvestoři se budou podílet jen na stavbě vnitřní části expozice, konstrukci budovy bude platit stát.

„Na rozpočtu se nic nemění – můžeme do stavby pavilonu investovat až 70 milionů korun, ale počítal jsem s tím, že je utratíme formou nájmu za pavilon dražší a výstavnější, který bude spoluinvestor po EXPO důstojným způsobem využívat trvale,“ vysvětluje Jiří F. Potužník, „nyní je zřejmé, že vznikne demontovatelná budova, která s ukončením výstavy zmizí“.

Koncepce účasti ČR na EXPO 2015 je podmíněná vstupem soukromého sektoru, a zatímco o stavbu a nabytí pavilonu nikdo zájem nemá, hodlají se české firmy na realizaci vnitřní části expozice podílet celkovou částkou přesahující již nyní částku 40 milionů korun.  

„Jedná se především o vystavovatele, což jsou firmy přispívající výsledky svého výzkumu na světové úrovni k tématu EXPO „Potraviny pro planetu, energie pro život“ a současně jsou to firmy, které mohou a chtějí investovat do české expozice „Laboratoř života“, ale jde také o firmy, které vyrábějí a dodají originální stavební materiál, nebo hodlají zainvestovat a provozovat další části interiéru,“ upřesňuje zástupkyně generálního komisaře Lucie Šustková.

Na realizaci národní expozice na EXPO 2015 Milán hodlají participovat například společnosti UOCHB, Nafigate, Bioveta, Ústav experimentální botaniky, Block, CzechGlobe, ZOO Praha a s přispěním Hospodářské komory firma AgroBio, dodavateli materiálů chtějí být společnosti Lasvit, Jika či Ekopanely. Svůj zájem stát se partnery a spoluinvestory národní účasti vyjádřily i kraje České republiky, nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu, které formou soutěže o řešení multimediální projekce podpoří vysoké technické učení.

Celkový rozpočet na realizaci národní účasti na EXPO 2015 Milán je schválen v rozmezí 180-260 milionů korun, přičemž Vláda ČR rozhodla 20.12.2012 o investici 60 milionů korun a ve fondu Kanceláře generálního komisaře je hospodářský výsledek z EXPO 2010 ve výši 70 milionů korun. 

.