Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout a představitelé Charity a Diakonie relizující humanitární projekty v Jordánsku
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout navýšil pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout přijal dne 9. září 2013 v Černínském paláci zástupce Střediska humanitární a rozvojové pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické a Charity ČR. Po setkání ministr schválil další 4 miliony korun na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku.

Díky dotaci z humanitárního rozpočtu MZV pomáhají tyto organizace uprchlíkům ze Sýrie, kteří před pokračujícím konfliktem odešli do sousedního Jordánska. Zástupci obou organizací informovali o situaci v největším táboře pro syrské uprchlíky Zátárí i o potřebách Syřanů, kteří žijí přímo v jordánských městech a vesnicích.

Ministr Kohout ocenil práci humanitárních organizací, jež přispívají ke zmírnění utrpení civilních obětí syrského konfliktu. Požádal je o popis potřeb tam, kde působí, i jejich vlastních možností dlouhodobě. Uvedl: „Sýrie je velké téma z politického i bezpečnostního hlediska, přičemž humanitární situace obyvatelstva je nejnaléhavějším problémem, na jehož řešení s vámi chceme i nadále spolupracovat."

Česká republika přispívá od počátku konfliktu v Sýrii na humanitární pomoc pro obyvatelstvo uvnitř země i pro syrské uprchlíky zejména v Jordánsku a Libanonu. V letošním roce bylo na zdravotní péči, přístřeší, potraviny a oděvy ve prospěch obyvatelstva Sýrie a uprchlíků v sousedních zemích z humanitárního rozpočtu MZV uvolněno již 22,75 mil. Kč.

Tato částka zahrnuje také 4 mil. Kč, které ministr Kohout schválil bezprostředně po setkání s oběma organizacemi na pokračování jejich humanitárních projektů v Jordánsku a Sýrii.

Celkový objem humanitární pomoci ČR v souvislosti s konfliktem v Sýrii v letech 2012-2013 činí 39,4 mil. Kč. Část pomoci je distribuována přímo v Sýrii, velká část uprchlíkům v sousedních státech.

Česká republika se rovněž aktivně zasazuje o zastavení násilí v Sýrii a umožnění politického řešení této krize.

 

.