Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout a Aun Schan Su Ťij
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout nabídl Aun Schan Su Ťij další podporu pro její zemi

Kdy: 16.09.2013 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout se dne 16. září 2013 v Černínském paláci setkal s nositelkou Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij u příležitosti její první návštěvy v České republice.

Aun Schan Su Ťij, významnou osobností myanmarské/barmské novodobé historie, je potvrzením dlouhodobého zájmu a podpory České republiky procesům v Myanmaru/Barmě, vedoucím k demokratizaci země, a je novým podnětem k posílení vzájemné spolupráce.

Ministr Kohout během oběda s Aun Schan Su Ťij v Černínském paláci diskutoval politickou a ekonomickou situaci její země a zjišťoval aktuální a dlouhodobé potřeby.

„Česká republika dlouhodobě sleduje a věnuje se podpoře barmského demokratického hnutí. Doufáme a přejeme si, aby tomu tak bylo i do budoucna. Sami jsme prošli transformací k demokratickému režimu a můžeme tak sdílet řadu praktických zkušeností," řekl ministr Kohout během setkání. Dodal, že Česká republika v dohledné době chystá otevření velvyslanectví v Rangúnu jako výraz významu, které Myanmaru/Barmě a tamním změnám přikládá.

Česká republika Myanmar/Barmu podporuje jak politicky tak poskytováním velmi konkrétní transformační a rozvojové pomoci. V loňském roce byla na projekty zaměřené na posilování kapacit občanské společnosti a nezávislých médií, zvyšování angažovanosti a kompetencí mládeže a spolupráce s místními samosprávami, humanitární a rozvojovou pomoc včetně stipendií pro barmské studenty vynaložena celková částka přes 22 milionů korun.

.