Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout v Bělehradě: rozšíření EU nebude bez Srbska kompletní

Kdy: 19.09.2013 , Kde: Bělehrad, Srbsko

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout podnikl 19. září 2013 jednodenní pracovní návštěvu Srbska, která potvrdila tradičně dobré a přátelské vztahy obou zemí.

Během jednání se srbským premiérem Ivicou Dačićem, vice-premiérem Aleksandarem Vučićem, ministrem zahraničí Ivanem Mrkićem, financí Lazarem Krstićem a ministryní energetiky Zoranou Mihajlovićovou ministr Kohout zdůrazňoval český zájem a podporu směřování Srbska do Evropské unie. Ministr Kohout se během schůzek rovněž zasazoval o prohloubení ekonomické spolupráce a konkrétních příležitostí pro české investory v Srbsku.

"Naše přátelství trvá už dlouhá desetiletí, ne-li staletí. To představuje velice dobrý základ pro společný pohled směrem do budoucnosti v rámci Evropské unie. Dokud se Srbsko nestane členem, rozšíření EU nebude nikdy kompletní," řekl ministr Kohout.

Česká republika je podle ministra Kohouta připravena Srbsku poskytnout nejen politickou podporu, ale i praktické zkušenosti z přístupových jednání k EU a téměř desetiletého členství. "Ziskali jsme řadu zkušeností z doby našeho vyjednávání o vstupu do EU. Jsou dobré, ale i špatné a rádi se se Srbskem o ně podělíme," řekl ministr Kohout. Zmínil například oblast zemědělství, která je pro srbskou ekonomiku významná.

Významnou část rozhovoru tvořilo téma ekonomické spolupráce. Srbská strana vyjádřila zájem o investice mimo jiné v oblasti energetiky včetně obnovitelných zdrojů, staveb železničních a silničních koridorů či vodohospodářských projektů. Konkrétně byla zmíněna například modernizace železničního koridoru Nis-Dimitrovgrad či projekt tepelné elektrárny.

Spolu s ministrem do Bělehradu cestovali také čeští podnikatelé se zájmem o investiční projekty. S byznysmeny, kteří v Srbsku přímo působí, se ministr Kohout setkal u kulatého stolu na téma jejich potřeb a očekávání od české diplomacie.

"Máme zájem o to, aby české firmy v Srbsku investovaly. Vzájemná obchodní výměna opět roste, nicméně potenciál je mnohem větší," řekl ministr Kohout po jednání s premiérem Dačićem.

"Mezi investičními prioritami na srbské straně figuruje energetika, infrastruktura, zemědělství, IT technologie. České firmy mají v těchto oblastech co nabídnout a mým úkolem je poskytnout jim podporu," dodal.

Srbsko rovněž patří mezi prioritní země české zahraniční rozvojové pomoci. Celková pomoc v letech 2006-2012 činila 20 milionů eur.

Ministr Kohout také poděkoval za dobře fungující podporu českých krajanů v Srbsku, kterých v oblasti Banátu žije 2200.

galerie

Ministr Kohout v Bělehradu

.