Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout ocenil reformní snahy Jemenu

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout zastupoval ČR na 6. setkání Skupiny přátel Jemenu, které na okraj 68. Valného shromáždění OSN v New Yorku zorganizovaly spolupředsednické země Saúdská Arábie, Velká Británie a Jemen.

Na úvod vystoupil jemenský ministr zahraničních věcí Abu Bakr Abdullah Al-Qirbi, který poděkoval zúčastněným za jejich trvalou podporu reformního úsilí a jemenské společnosti jako takové. Podle jemenského ministra jeho vláda pokračuje v nutných reformách, podporuje široký národní dialog a buduje moderní stát na základech demokracie, spravedlnosti, principů dobrého vládnutí, ochrany lidských práv, rovnosti občanů a rovnoměrné distribuce bohatství mezi všemi obyvateli. Připomněl, že negativní vývoj v Jemenu by z geopolitického hlediska měl neblahý dopad na celý region a námořní provoz v Arabském moři a Adenském zálivu.

Ministr Kohout přivítal dosažený pokrok národního dialogu a vyjádřil naději na úspěšný průběh plánovaných voleb, které by se mohly stát příkladem úspěšné politické transformace pro další země regionu.

„Vážná humanitární situace v Jemenu vyžaduje rozhodné a soustředěné úsilí mezinárodního společenství. Skupina Přátel Jemenu by měla být v čele poskytování dlouhodobé rozvojové pomoci a plnění přislíbených finančních závazků,“ řekl ministr během svého vystoupení s tím, že Česká republika aktivně podporuje reformu bezpečnostního sektoru a úsilí vlády o boj s terorismem, který zůstává zásadní hrozbou pro bezpečnost a prosperitu celého regionu.

Česká republika v rámci své rozvojové pomoci podporuje v Jemenu několik projektů. Například na ostrově Sokotra jsou podporováni obyvatelé mající zájem založit nebo rozšířit své maloplošné domácí zahrady. Cílem je zajistit trvalou produkci potravin a zlepšení jejich kvality. Jemenští studenti pak na základě stipendií studují na českých vysokých školách.

Založení Skupiny přátel Jemenu iniciovali v roce 2010 Britové, kteří se obávali politického a ekonomického vývoje v zemi. Skupina má 39 členů, Česká republika byla do skupiny přijata na základě dlouhodobých vztahů s Jemenem. K září 2013 bylo Jemenu přislíbeno 7,9 mld. amerických dolarů, ze kterých bylo alokováno 28 procent. K největším dárcům s již částečně realizovanými platbami patří Saúdská Arábie (3,2 mld. USD), USA, Velká Británie, Evropská unie, Německo a Japonsko.

.