Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout v OSN: chudobu vymýtíme jen s podporou soukromého sektoru

 

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2014.)

Zvláštním zasedáním k Rozvojovým cílům tisíciletí (MDGs) snížit chudobu ve světě pokračovalo druhým dnem 68. Valné shromáždění Organizace spojených národů, na kterém Českou republiku zastupuje ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

Ministr Kohout se na okraj zasedání OSN rovněž zúčastnil jednání Skupiny přátel Jemenu. S  ministrem zahraničí Spojených arabských emirátů jednal o ekonomické spolupráci a na zvláštním setkání na vysoké úrovni si připomněl 20. výročí Vídeňské deklarace, která byla přijata na Světové konferenci o lidských právech v roce 1993.  

Světoví lídři se 25. záři 2013 v newyorském sídle OSN dohodli na nových krocích, které by měly snížit počet lidí trpících extrémní chudobou, hladem či nemocemi. Svolali summit na rok 2015, během kterého má být schválen nový balík cílů namířených proti chudobě s důrazem na udržitelný rozvoj. Toho se má dosáhnout pomocí transformace ekonomických systémů, prosazováním sociální spravedlivosti a ochranou životního prostředí.

Český ministr zahraničí Kohout vystoupil v rámci kulatého stolu pod názvem „Mezery, slabiny a zrychlení implementace Rozvojových cílů tisíciletí“. Klíčovou roli v boji proti chudobě podle něho hraje soukromý sektor, který je třeba zapojit do národních a mezinárodních snah.

„Každá ekonomika, ať rozvinutá či rozvíjející se, musí plnit určité podmínky, aby byla schopná konkurovat na globálním trhu. Mezi tyto předpoklady patří vláda zákona a dobré vládnutí. Aby státy přilákaly zahraniční investory, musí nabídnout jistou úroveň finanční stability, srozumitelný a pevný regulační systém a opatření proti korupci a podvodům,“ řekl ministr Kohout.

Česká republika je podle něho připravena aktivně zapojit soukromý sektor ve snaze vybudovat konkurenceschopné ekonomiky v partnerských zemích, a to podporou sdílených inovací a inkluzívních podnikatelských modelů, které zahrnují chudší skupiny lidí.

Rozvojové cíle tisíciletí jsou závazky přijaté na Miléniovém summitu v září 2000, jejichž záměrem je snižování chudoby ve světě. Jedná se o osm rámcových cílů, například vymýtit extrémní chudobu a hlad, dosáhnout univerzálního primárního vzdělávání, prosadit rovnost pohlaví, boj proti nemocem typu HIV/AIDS či udržitelnost životního prostředí.

OSN každoročně vyhodnocuje dosažený pokrok. V letošní červencové zprávě generálního tajemníka OSN se uvádí, že některé z cílů se daří postupně, ovšem nerovnoměrně, naplňovat. Počet lidí žijících pod hranicí 1,25 dolarů na den se snížil během posledních dvaceti let o 0,6 miliard, ale tento pokrok se týkal především prudce se rozvíjející Číny. Podle zprávy je potřeba se globálně zaměřit na rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi, školní docházku, zdraví matek a dětí a také genderové nerovnosti.

Ministr Kohout během následujících dnů zasedání 68. Valného shromáždění OSN čeká ještě série bilaterálních schůzek, mimo jiné s ministry zahraničí Íránu, Iráku, Kolumbie, Kazachstánu či Gruzie. Zúčastní se také konference na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek a v závěru dne setkání ministrů zahraničí EU s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym, po níž bude následovat Transatlantická večeře.

Datum vydání: 26.  září  2013

.