Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zahájení 68. zasedání Valného shromáždění OSN
Foto: © United Nations
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout v OSN jednal o Sýrii a ekonomické spolupráci

 

(Archivní článek, platnost skončena 28.09.2014.)

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout zastupoval Českou republiku na ministerském setkání rozšířené skupiny přátel Sýrie, které se konalo 26. září 2013 na okraj 68. Valného shromáždění OSN. Třetí den zasedání OSN vyplnila rovněž série bilaterálních schůzek mimo jiné s ministrem zahraničí Iráku, Vietnamu, Etiopie, Kazachstánu, Turkmenistánu a Kolumbie s důrazem na prohlubování ekonomické spolupráce. Na závěr dne se český ministr zúčastnil Transatlantické večeře pořádané americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Ministerské setkání skupiny přátel Sýrie svolala na okraj 68. Valného shromáždění OSN Francie. Tento formát vznikl z potřeby jednat s těmi, jejichž hlasu Assadův režim nenaslouchá, a kteří přitom chtějí promluvit do budoucnosti Sýrie. Schůzka se konala v hodinách, kdy vrcholí jednání o textu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by zavázala syrský režim, aby se podílel na hledání politického řešení konfliktu.

Prohlášení vydané u příležitosti setkání skupiny volá po politickém řešení konfliktu, které rovněž Česká republika považuje za jediné možné. Rada bezpečnosti by měla podle textu schválit prosaditelnou a závaznou rezoluci, která přiměje syrský režim zničit chemický arsenál, a to prostřednictvím věrohodného, ověřitelného a termínovaného procesu. Připomíná pak, že Syrská národní koalice, kterou tvoří opoziční síly, oslovila 19. září dopisem Radu bezpečnosti, aby OSN nabídla plnou součinnost při přípravě dalších misí, které by měly v Sýrii za úkol zabezpečit program chemických zbraní.

Téma Sýrie zaznělo také během setkání neformální sítě ministrů k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), která přijala deklaraci vyjadřující podporu ICC, a to s ohledem na aktuální mezinárodní situaci. Ministr Kohout během svého vystoupení podpořil činnost této neformální sítě vzniklé loni z iniciativy Lichtenštejnska s tím, že je třeba posílit důvěru v ICC. Podle ministra by Rada bezpečnosti měla postoupit situaci v Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu.

„Naším základním úkolem je motivovat státy, aby uplatňovaly nulovou toleranci vůči závažným zločinům podle mezinárodního práva. Princip zodpovědnosti musí převládnout nad beztrestností, která je spouštěčem násilí,“ dodal ministr Kohout.

V rámci bilaterálních schůzek se ministr Kohout sešel s iráckým ministrem zahraničních věcí Hošjárem Zibárím. Během setkání český ministr zdůraznil, že Irák je prioritní zemí pro český export a české firmy se velice zajímají o irácký trh. Ministr informoval o brzkém otevření zastoupení České republiky v Erbílu.

S etiopským ministrem zahraničních věcí Tedrosem A. Ghebreyesusem, kterého ministr Kohout pozval na návštěvu České republiky, hovořili o možnostech prohloubení ekonomické spolupráce, zejména pak povzbuzení českých investic v regionu. Ministr Kohout zdůraznil, že Etiopie patří mezi prioritní země české rozvojové pomoci. Etiopský ministr za pomoc poděkoval a rovněž připomněl, že řada Etiopanů studuje na českých školách. Ministr Kohout potvrdil, že program stipendií bude pokračovat.

Ministři hovořili o situaci v etiopském regionu, kde jsou hlavními výzvami bezpečnost a boj proti chudobě. „Afrika je dynamický kontinent s obrovským potenciálem pro růst, chtěl bych podpořit české firmy, aby v afrických zemích investovaly,“ řekl Kohout, který se v říjnu chystá na cestu do subsaharské Afriky.

O ekonomické spolupráci ministr Kohout diskutoval rovněž s vietnamským ministrem zahraničí, který mimo jiné poděkoval za to, že Vietnamci žijící v České republice byli uznáni jako menšina. S turkmenským ministrem zahraničí Rašídem Meredovem se dotkli plánovaných prezidentských cest. Shodli se na potřebě více povzbudit přímou spolupráci mezi českými a turkmenskými firmami. Na setkání s kazašským ministrem zahraničí Erlanem Idrissovem ministr Kohout potvrdil zájem prohlubovat vzájemnou spolupráci zejména v ekonomické oblasti a obchodu.

V pátek 27. září ministr Kohout zakončí svůj program na 68. Valném shromáždění OSN účastí na ministerské snídani k odpovědnosti chránit a lidským právům, 8. konferenci na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. V plánu má také bilaterální jednání s ministry zahraničí Uzbekistánu, Gruzie a Srí Lanky. Na programu je také schůzka se zástupcem generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem.

.