Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

ministr_jan_kohout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout: v Sýrii mezinárodní společenství zaspalo

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout zakončil svůj program na 68. Valném shromáždění účastí na ministerské konferenci k odpovědnosti chránit a lidským právům. Zúčastnil se také 8. Konference na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Bilaterálně jednal s ministry zahraničí Uzbekistánu, Gruzie a Srí Lanky především o prohloubení vzájemného obchodu a investic. Spolu s ministrem obrany Vlastimilem Pickem se sešel s generálním tajemníkem OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem na téma české účasti v mírových misích.

Během ministerské konference k odpovědnosti chránit a lidským právům ministr zahraničí Jan Kohout poznamenal, že v případě Sýrie mezinárodní společenství zaspalo v použití nástrojů prevence, které má k dispozici.

„Oceňujeme zvýšené úsilí věnované odpovědnosti chránit. Bohužel jsme stále svědky velkého lidského utrpení obyvatel v důsledku nezodpovědného jednání některých států. Mezinárodní společenství má celou řadu nástrojů, v Sýrii je nedokázalo účinně využít,“ řekl ministr Kohout. Vyzvednul pak roli občanské společnosti a sítě národních kontaktních osob, do níž se zapojila i ČR.

Odpovědnost chránit obyvatelstvo před nejtěžšími zločiny je zakotvena v závěrečném dokumentu Světového summitu z roku 2005. Jeho cílem je chránit a připomínat odpovědnost států a mezinárodního společenství před čtyřmi nejzávažnějšími zločiny: zločiny proti lidskosti, válečnými zločiny, etnickými čistkami a genocidou.

Během 8. Konference na podporu Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek generální tajemník OSN apeloval na mezinárodní společenství, aby urychlilo vstup smlouvy v platnost s tím, že je zásadně nutné pokračovat v odzbrojovací agendě.

Českou republiku na konferenci, jejímž cílem je podpora ratifikačního procesu a vstup smluvního dokumentu v platnost, zastupoval ministr Kohout. V současné době chybí do naplnění podmínky pro vstup ratifikace ze strany osmi států. Vstup v platnost smlouvy je jednou ze zahraničních priorit České republiky i celé EU v oblasti jaderného odzbrojení.

S generálním tajemníkem OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem ministr Kohout a ministr Picek diskutovali větší zapojení České republiky do mírových misí. „Máme zájem se zapojovat do misí OSN, především na Blízkém východě a to ať do misí současných nebo zvažovaných,“ řekl po jednání ministr Kohout.

.