Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministerstvo zahraničí spustilo modernizovaný EXPORT.CZ

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR spustilo dne 7. října 2013 inovovaný portál EXPORT.CZ. Jeho nová podoba umožňuje pružné a aktuální zprostředkování exportně zaměřených informací.

Jedná se o další zkvalitnění podpory a služeb poskytovaných exportérům a investorům, která jde ruku v ruce s ambicí MZV přicházet s novými nápady, upozorňovat nejen na existující příležitosti, ale i na vznikající trendy ve světě a v neposlední řadě také lépe komunikovat s podnikatelskou sférou.

Prostřednictvím nového rozhraní nabídne koncovým uživatelům v jednoduché a přehledné formě nejen klasické statistiky a informace z teritorií od našich zastupitelských úřadů v zahraničí, ale také pestřejší nabídku oborových i teritoriálních analýz, kterou ocení a využijí jak začínající, tak zkušení čeští exportéři.

Inovovaný portál EXPORT.CZ nabízí:

 • aktuální zpravodajství ze zastupitelských úřadů v zahraničí z oblasti zahraničního obchodu a ekonomiky, které je svým obsahem zacílené přímo na české exportéry
 • nejnovější analýzy zahraničních trhů, jejichž autory je MZV, ekonomičtí diplomaté i významné konzultantské společnosti
 • avizování významných zahraničních veletrhů, výstav a podnikatelských misí dle doporučení ekonomických diplomatů ČR v zahraničí na základě jejich užitečnosti pro české exportéry
 • přístup do několika databází, na české exportní scéně unikátních, vytvořených ve spolupráci s ekonomickými diplomaty v zahraničí:
  1. Databáze portálů na podporu obchodu a investic (odkazy na místní portály, které poskytují informace například o obchodních příležitostech, nabízených službách, podpoře investic nebo dovozu v zemi, místních dovozních formalitách, clech, daních, podnikatelském prostředí atd. v příslušné zemi)
  2. Databáze zahraničního tisku (odkazy na místní tiskové agentury, zpravodajské servery a elektronické deníky s ekonomickou tematikou)
  3. Databáze perspektivních oborů pro exportéry (vypíchnuté exportní oborové příležitosti pro české exportéry téměř pro všechny země světa)
  4. Databáze celních úřadů, Databáze obchodních rejstříků
 • aktuální poptávky, tendry a zahraniční investiční příležitosti
 • přehled služeb MZV, kterých mohou čeští exportéři využít pro rozjezd exportu do nového teritoria a širokou síť kontaktů na ekonomické diplomaty a honorární konzuly.

Zájemci o vyhledání určitých informací mohou využít užitečné filtry buď podle jednotlivých zemí a regionálních uskupení, nebo podle oborů. Hlavní výhodou portálu se tak stává jeho přehlednost, uživatelské pohodlí a intuitivní ovládání, z hlediska informací pak důraz na praktickou stránku, využitelnost a předpovídání budoucího vývoje.

.