Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout na podnikatelském semináři ve Rwandě
Foto: Johana Grohová (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout ve Rwandě: Afrika se vrací do středu našeho zájmu

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout pokračuje v politicko-obchodní misi po zemích subsaharské Afriky návštěvou Rwandy, kam přicestoval jako vůbec první český ministr. Spolu s rwandskými partnery zahájil v Kigali podnikatelský seminář, kterého se zúčastnilo 25 zástupců českých firem.

Během dne jednal s čelnými reprezentanty rwandské vlády o rozvoji vzájemných vztahů a prohloubení ekonomické spolupráce se zemí, která se v poslední době prudce rozvíjí a nabízí široké spektrum příležitostí pro český byznys.

„Česká republika a Rwanda mají hodně společného. Máme podobný počet obyvatel, zažili jsme dramatickou historii ve 20. století, ležíme uvnitř kontinentu, nemáme přístup k moři, naše ekonomiky jsou otevřené. Existuje řada oblastí, kde můžeme spolupracovat a vzájemně si pomáhat,“ řekl ministr Kohout.

V průběhu jednání rwandští partneři v čele s ministryní zahraničí Louise Mushikiwabou několikrát zmínili nejdůležitější moment ve vzájemných vztazích. V roce 1994 Česká republika, v tu dobu nestálý člen Rady bezpečnosti OSN, ústy svého velvyslance při OSN Karla Kovandy poprvé nazvala krvavé události ve Rwandě genocidou a tlačila Radu k aktivitě.

V rámci návštěvy ministr Kohout uctí oběti rwandské genocidy v památníku v Kigali, kde bude podepsáno memorandum o porozumění s lidickým památníkem.

Aktuální cesta po zemích subsaharské Afriky má podle ministra Kohouta napomoci změnit často stereotypní vnímání regionu. Proto také sebou přivezl 25 zástupců českých firem, které mají zájem o obchodní a investiční příležitosti. Podle ministra Česká republika v posledních dvaceti letech oslabila svoji přítomnost v Africe. To se nyní začíná měnit.

„Ekonomické vztahy se subsaharskou Afrikou nabývají čím dál více na důležitosti,“ řekl ministr Kohout a zdůraznil, že ekonomická diplomacie je jeho prioritou. „Zavedli jsme novou strategii, která nestojí jen na monitorování stávajících ekonomických prostředí, ale snažíme se zaměřovat na to, co by české firmy mohly potřebovat v budoucnosti. Vypracováváme vlastní ekonomické analýzy a identifikujeme budoucí trendy.“

Vzájemný obchod je velice nízký. Obrat s Rwandou v loňském roce činil pouze 1,2 milionů dolarů. Mezi hlavní vývozní české artikly patří žiletky a přístroje k čištění vody. „Vzájemný potenciál a zůstává do značné míry nevyužit. Naším úkolem je vzájemný obchod a investice zvýšit,“ řekl ministr Kohout a dodal, že Česká republika připravena jednat o dohodě o zamezení dvojímu zdanění, finančním únikům a ochraně investic.

Odpoledne vyplnila série bilaterálních jednání s ministrem infrastruktury Silasem Lwakabamou, ministrem obrany Jamesem Kabarebou a ministrem obchodu a průmyslu Francois Kanimbou. Ministři hovořili o potřebách Rwandy a potenciálním českém přínosu. Mezi možné oblasti spolupráce patří energetika, vodohospodářství, zemědělství, zpracování potravin, doprava, infrastruktura, obrana a bezpečnost. Rwanda potřebuje mimo jiné rozvíjet infrastrukturu a plánuje výstavbu železnice z Mombasy do Kigali či nového letiště. Na dovezených energiích závislá Rwanda rovněž hledá nové energetické zdroje. Možnosti se otevírají také v oblasti zemědělství, ať jde o dovoz zemědělských strojů, potravinářských zařízení či zařízení na zpracování zemědělských produktů.

Ministr rovněž poukázal na to, že podnikatelské podmínky ve Rwandě jsou dobře hodnoceny, dokonce lépe než prostředí v České republice. Rwanda zaujímá v žebříčku Doing Business Světové Banky 52. místo, zatímco Česká republika je na 65. místě ze 185 hodnocených.

.