Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

namestek_tomas_dub_zahajil_seminar_k
Foto: Antonín Nádvorník (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub zahájil seminář k energetice a ekonomické diplomacii

Kdy: 23.10.2013 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout pokračuje v programu posilování ekonomické diplomacie. Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub zahájil dne 23. října 2013 seminář k aktuálním a budoucím světovým trendům v energetice a k možnostem české ekonomické diplomacie při vyhledávání příležitostí pro české firmy.

Cílem semináře bylo upozornit na současné i budoucí trendy v globálním energetickém sektoru. Ministr Jan Kohout opakovaně zdůrazňuje důležitost role ekonomické diplomacie pro inovační potenciál českých firem. „Existují způsoby modernějšího zpracování stávajících zdrojů i obrovské možnosti nových oborů, které mohou energetický sektor obohatit,“ řekl.

„Naším cílem je zprostředkovat na jednom místě data o očekávaném vývoji získaná od našich expertů v OECD a jeho přidružených agenturách i prostřednictvím dvou desítek našich zastupitelských úřadů, aby se české firmy uměly v souladu se svými kapacitami a podnikatelskými záměry informovaně rozhodnout o strategické orientaci na perspektivní programy,“ dodal ministr.

Spolu se zástupci MZV vystoupil na semináři hlavní expert pro oblast energetické technologické politiky Mezinárodní energetické agentury (IEA) v Paříži Jean-François Gagné a předsedkyně Technologické agentury České republiky Rut Bízková.

Představeny byly příležitosti související s rozvojem nalezišť a těžby zemního plynu, uhlí a ropy a modernizace procesů při jejich zpracování, dále rychle rostoucí obory a klíčové technologie se slibným potenciálem v energetickém sektoru: nanotechnologie, genetické úpravy mikroorganismů, využití solárních panelů ve vesmíru, zpracování thoria či uranu vzniklého z vyhořelých palivových prvků. Důležitou oblastí jsou obnovitelné zdroje energie, využití biomasy a rozvoj distribučních a přenosových sítí.

Vedle řady firem působících v energetickém sektoru  se akce zúčastnili také zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Svazu chemického průmyslu i představitelé zahraničních zastupitelských úřadů působících v ČR.

„Zpětná vazba od firem nás motivuje, abychom v tomto programu sektorových seminářů pokračovali,“ řekl náměstek ministra Tomáš Dub. Dodal, že ministerstvo zahraničních věcí má program připraven až do konce příštího roku. V souladu se zájmem firem se budou další témata týkat zdravotnictví, dopravy, vodního hospodářství a dalších perspektivních oblastí.

Data z jednotlivých trhů k prezentovanému sektoru jsou dostupná na portálu www.export.cz.

přílohy

Program semináře Aktuální a budoucí světové trendy v... 340 kB pdf (Acrobat dokument) 15.10.2013

.