Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout a ministr zahraničí Ugandy Sam Kutesa
Foto: Johana Grohová (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout: Uganda je strategický partner s potenciálem pro české firmy

 

Další zastávkou v rámci mise ministra zahraničních věcí Jana Kohouta po subsaharské Africe byla Uganda, se kterou má Česká republika padesátileté diplomatické vztahy. Ministr v Kampale zahájil podnikatelské fórum a jednal s ugandskými partnery o dalším rozvoji politických a ekonomických vztahů.

Podle ministra Kohouta jsou Česká republika a Uganda přirozenými partnery. Připomněl, že Česká republika či Československo nebylo koloniální zemí, naopak „sami jsme byli kolonizování, v tom máme společnou historii.“

V novodobé historii pak mají obě země, nacházející se ve středu svých kontinentů, široké pole pro rozvoj a vzájemnou spolupráci. „Uganda je náš strategický partner pro budoucí spolupráci, která nabízí značný potenciál pro obě země,“ řekl Jan Kohout. Spolu s ministrem cestuje početná podnikatelská delegace, jejíž členové cestu využívají k přímým kontaktům s místními firmami v oblasti energetiky, letectví, vodohospodářství, potravinářství, textilního průmysl, dopravy, obrany či petrochemie.

Dokladem zájmu o hlubší spolupráci je podle ministra Kohouta memorandum o porozumění, které podepsal se svým ugandským protějškem Samem Kutesou. Na jeho základě by se zástupci obou zemí měli častěji setkávat. Jde také o ujištění, například pro podnikatelskou sféru, že Česká republika a Uganda budou hlouběji spolupracovat.

„Na základě naší nové strategie podpory ekonomické diplomacie se snažíme vyjít vstříc potřebám českých podnikatelů. Díky našim předchozím kontaktům a analýzám se zaměřujeme na konkrétní oblasti a i v Ugandě už máme představu, jaké druhy projektů se mohou uchytit,“ řekl ministr Kohout. Před skupinou klíčových ugandských podnikatelů zdůraznil, že české firmy nabízejí vysoce kvalitní výrobky, technologie a know-how.

Český export do Ugandy v posledních třech letech začal růst a překonal i úroveň z roku 2008, kdy se o pozitivní bilanci postaraly dodávky turbín pro vodní elektrárnu, elektrické motory a letouny. O další možnosti spolupráce ministr Kohout jednal také s ministryní obchodu, průmyslu a družstev Amelií Kyambadde a ministrem obrany Crispusem Walter Kiyongou.

Ministr Kohout rovněž přislíbil, že se zasadí o obnovení programu stipendií pro ugandské studenty na českých vysokých školách.

„Ugandští absolventi českých škol jsou zvláštními vyslanci, kterých máme desítky po celém světě. Je úžasné, když se s některým z nich potkáte, a on mluví plynně česky,“ řekl ministr.

Česká republika Ugandě poskytuje také humanitární pomoc. V roce 2007 šlo o 1 mil. korun na pomoc obětem záplav. V roce 2009 pak česká vláda poskytla prostřednictvím World Food Programme 5 mil. korun na potravinovou pomoc a vracející se uprchlíky v severní části Ugandy. Před třemi lety pak byla poskytnuta dotace 1,8 mil. korun Arcidiecézní charitě Praha na obnovu zdrojů obživy přesídleného obyvatelstva.

V Ugandě v minulosti rovněž působila celá řada českých expertů zvláště v oblasti veterinářství, ale i v oblasti sportu a žurnalistiky.

.