Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout na setkání s ghanským ministrem obrany Markem Woyongo
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout v Ghaně: navažme na naše dobré vztahy častějšími kontakty

 

(Archivní článek, platnost skončena 19.10.2014.)

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout zakončil svoji misi po subsaharské Africe návštěvou Ghany, která v oblasti patří mezi pět nejvýznamnějších obchodních partnerů. V Akkře jednal s čelnými představiteli státu. Spolu s ministrem cestuje i početná delegace zástupců českých firem, kteří během podnikatelského fóra navazovali nové kontakty s ghanskými firmami.

„Naše padesátileté přátelské vztahy mají dobrý základ, na kterém můžeme do budoucna stavět. Nyní nastal čas je ještě zintenzívnit,“ řekl ministr Kohout. Dodal, že podpis memoranda o porozumění a dohoda o zabránění dvojího zdanění by prakticky přispěly k rozvoji politické a ekonomické spolupráce.

O celém spektru témat jednal s ministrem obrany Markem Owenem Woyongo, ministryní dopravy Dzifou Aku Attivor, náměstkem ministryně zahraničí Thomasem Kwesi Quarteyem a náměstkem ministra financí Rikketts-Haganem.

Cesta do Ghany měla vedle upevnění vzájemných vztahů prioritně rozvinout obchodní kontakty a přinést nové exportně-investiční projekty.

„V poslední době se mění pohled českých podnikatelů na subsaharskou Afriku. To se netýká pouze Jihoafrické republiky, která je v tuto dobu naším nejdůležitějším obchodním partnerem v Africe. České firmy pozorně sledují ekonomický vývoj v celém regionu a vyhledávají obchodní příležitosti. Tato cesta je toho jasným důkazem,“ řekl ministr Kohout.

Během jednání ministr diskutoval o konkrétních potřebách Ghany, která se mimo jiné potýká s nestabilními dodávkami energií. „Rozvoj energetických zdrojů je velice důležitý. České firmy mají dlouholetou zkušenost v této oblasti, kterou mohou nabídnout například při stavbě nových elektráren,“ poznamenal ministr Kohout.  Mezi dalšími oblastmi potenciální obchodní spolupráce patří výstavba infastruktury, možnosti uplatnění jsou také pro důlní stroje, zavlažovací systémy, telekomunikační zařízení či stavební stroje.

Ghana patří k našim důležitým obchodním partnerům v subsaharské Africe. Vzájemná obchodní výměna v posledních letech navíc vzrůstá. V roce 2012 dosáhl obchodní obrat mezi oběma zeměmi 40,3 milionu dolarů. Aktuálně je Ghana 5. nejvýznamnější destinací českých exportů do subsaharské Afriky.

V rekordním roce 2011 byl hlavní položkou dovoz turbogenerátorů a osobních automobilů, dále jsou to tradiční čepelky a obnošené oděvy. Česká republika dováží především zlato, kakao, hliník, dřevo, tropické ovoce a ořechy.

Během jednání s ghanským viceprezidentem Kwesi Amissahem-Arturem ministr Kohout ocenil tradičně dlouholeté a přátelské vztahy. "Československo uznalo Ghanu v den její nezávislosti, stejně tak Ghana uznala bez prodlevy novou Českou republiku," řekl ministr Kohout.

Na závěr návštěvy ministr poznamenal: "S potěšením mohu konstatovat, že jsme zde nalezli řadu skutečných příležitostí, které mohou přinést prospěch oběma zemím. Vnímáme Ghanu jako stabilní, bezpečnou a demokratickou zemi, která sdílí pojetí bezpečnosti a která je naším klíčovym partnerem v regionu."

.