Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Borůvka v Bukurešti na jednání koordinátorů spolupráce ČLR a střední a východní Evropy

 

(Archivní článek, platnost skončena 22.10.2014.)

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Karel Borůvka vystoupil dne 15. října 2013 v Bukurešti na setkání národních koordinátorů pro spolupráci mezi ČLR a šestnácti zeměmi střední a východní Evropy. Ve svém vystoupení zmínil zájem české strany o další posílení dvoustranné spolupráce s ČLR na základě vzájemné výhodnosti.

Hlavním bodem jednání bylo shrnutí dosavadního vývoje této iniciativy, kterou odstartoval v dubnu 2012 ve Varšavě tzv. dvanáctibodový plán čínského premiéra Wena Ťia-pao. Plán obsahuje návrhy na rozšíření existující spolupráce v oblasti obchodu, investic, kultury, vzdělávání, turistiky a dalších oblastí. Zároveň se národní koordinátoři věnovali přípravě nadcházejícího setkání premiérů těchto zemí v listopadu v Bukurešti, které se stane první příležitostí pro nové čínské vedení setkat se na nejvyšší úrovni se svými partnery z regionu střední a východní Evropy.

Setkání premiérů bude doplněno také ekonomickým fórem, kterého se zúčastní zástupci podnikatelského sektoru ze všech uvedených zemí, aby rozšířili své kontakty a jednali o možných projektech v různých oblastech.

.