Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Jan Kohout v Indii
Foto: (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout v Indii: Inovace jsou klíčem pro obě země

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout pokračoval 7. listopadu 2013 ve své misi po jižní Asii oficiální návštěvou Indie, během které byl mimo jiné podepsán kontrakt českých dodávek energetických technologií ve výši půl miliardy euro.

Šéf české diplomacie jednal s ministrem obchodu A. Šarmou a ministrem těžkého strojírenství P. Patelem o vzájemných obchodních příležitostech, spolupráci při vývoji inovací a snazším cestování pro podnikatele.

Ministrova asijská cesta, na které ho doprovází početná podnikatelská delegace, bezprostředně souvisí s jeho účastí na 11. zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEM (Asia Europe Meeting), které se koná 11.-12. listopadu.

Jednání se zástupci indické vlády se zaměřilo na konkrétní oblasti, ve kterých Indie plánuje investovat a chtěla by získat i zahraniční investory. Ministr Kohout rovněž navrhl, aby nově zřízená česká Technologická agentura ČR spolupracovala s indickou partnerskou organizací na inovacích a rozvoji. Se svými indickými partnery se ministr Kohout dohodl také na tom, že obě strany pokročí ve snaze zavést vícevstupní víza pro podnikatele.

„Inovace, výzkum a rozvoj jsou klíčová slova pro budoucnost obou zemí. Spolupráce indických a českých expertů umožní efektivnější vývoj nových technologií a otevírání nových cest rozvoje. Mezi bezprostřední úkoly patří také zjednodušení vydávání víz, aby byznysmeni nemuseli pro každou cestu žádat o nové podnikatelské vízum. Úlohou státu je pomáhat a činit věci jednoduššími," řekl ministr Kohout.

Indie je jedním z nejdůležitějších českých obchodních partnerů v Asii a patří mezi dvanáct prioritních zemí pro český export pro období do roku 2020. Indie v celkovém obratu a samotném vývozu zaujímá v rámci Asie třetí místo za Čínou a Japonskem.

Český průmysl má v Indii na co navazovat. České společnosti se posledních padesát let podílely na industrializaci Indie zejména na poli energetiky, metalurgie, strojírenství a obrany. Česká republika je tu spojována s tradičními značkami, nejznámějším českým výrobkem na indických silnicích jsou automobily Škoda.

České firmy by chtěly v této tradici pokračovat a zajímají se o příležitosti, které slibují plánované investice do indické infrastruktury, nových energetických zdrojů, zdravotnictví či zpracování potravin. Svědčí o tom i podpis dvou českých dodávek společnosti Královopolská RIA v hodnotě půl miliardy euro u příležitosti obchodního semináře organizovaného ve spolupráci s Federací indických obchodních komor Dillí.

Česká republika se v Indii snaží zviditelnit i jako zajímavá turistická destinace. Spolu s ministrem kultury Jiřím Balvínem ministr Kohout zahájil výstavu „České hrady a zámky" v areálu Červené pevnosti v Dillí za účasti indické ministryně kultury Ch. Kumari Katoch. Výstava je součástí širšího cyklu, který má v Indii českou kulturu představovat v příštím roce.

„Chceme v Indii Českou republiku představit jako historicky bohatou, kulturně zajímavou a přitažlivou turistickou destinaci v srdci Evropy," řekl ministr Kohout s tím, že česko-indické vztahy sahají hluboko do historie. Nově vzniklé Československo už v roce 1921 zřídilo svůj konzulát v Bombaji. „Tato cesta má za cíl prohloubit vzájemné vztahy, povzbudit politický dialog a ekonomickou spolupráci včetně oblasti výzkumu a vývoje nových technologií," dodal český ministr zahraničí.

.