Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

namestek_karel_boruvka
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Karel Borůvka představil nové české velvyslance v Jordánsku a Kuvajtu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Karel Borůvka představil dne 7. listopadu v Černínském paláci zástupcům firem a institucí nové české velvyslance v Jordánsku a Kuvajtu.

Nastupující velvyslanci Petr Hladík (Jordánské hášimovské království) a Martin Vítek (Stát Kuvajt plus nerezidentní Stát Katar) ve svých projevech zdůraznili, že rozvoj bilaterálních ekonomických vztahů a podpora českých podnikatelů na místním trhu bude jednou z hlavních priorit jejich práce.

Jordánská ekonomika je v rámci Blízkého východu jednou z nejmenších - český vývoz r. 2012 nicméně dosáhl úrovně 37 mil. USD. V případě Kuvajtu, jehož hospodářství je naopak založeno na ropě, byl objem českého vývozu v minulém roce 50 mil. USD. Katar je pak jedním z nejbohatších států na světě (HDP na obyvatele přesahujícím 100 tis. USD). Zde bylo maxima vývozu ČR ve výši 64 mil. USD dosaženo v minulém roce 2012.

Setkání nových velvyslanců patří mezi tradiční akce podporující ekonomický rozměr diplomacie, které Ministerstvo zahraničních věcí ČR pořádá.

.