Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout jednal v Dillí s indickým ministrem zahraničí

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.11.2014.)

V předvečer 11. zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEM (Asia Europe Meeting) se ministr zahraničních věcí Jan Kohout setkal s indickým ministrem zahraničí Salmanem Churšídem. Jedním z témat byla i snaha povýšit časté politické a ekonomické kontakty na nejvyšší politickou úroveň. Indického prezidenta Pranaba Mucherdžího do České republiky pozval český prezident Miloš Zeman.

Ministr Kohout svého indického partnera informoval o jednání s dalšími členy indické vlády, která proběhla v Dillí ve čtvrtek. Šéf české diplomacie jednal s ministrem obchodu Anandem Šarmou a ministrem těžkého strojírenství Prafulem Patelem o vzájemných obchodních příležitostech, spolupráci při vývoji inovací a snazším cestování pro podnikatele.

Oba ministři diskutovali vývoj vzájemného obchodu a investic. Indie je jeden z nejdůležitějších českých obchodních partnerů v Asii a patří mezi dvanáct prioritních zemí českého exportu pro období do roku 2020. Indie v celkovém obratu a samotném vývozu zaujímá v rámci Asie třetí místo za Čínou a Japonskem.

Vedle ekonomické spolupráce ministr Kohout a ministr Churšíd jednali o aktuálních zahraničně-politických tématech, kromě jiného o Íránu a Afghánistánu.

Ministr Kohout svoji cestu po jižní Asii dnes zakončí setkáním ministrů zahraničních věcí států zemí V4 a Japonska a vystoupením na zasedání ASEM.

.