Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

ministr_j_kohout_na_zasedani_v4_japonsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout na ASEM: Klíčem jsou nové technologie a jejich využití v praxi

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout vystoupil s projevem během setkání 11. zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEM (Asia Europe Meeting ) v Dillí. Účastí na zasedání ASEM, jednání v rámci V4 a Japonsko a několika bilaterálními jednáními ministr Kohout zakončil cestu po jižní Asii. S ministrem cestovala početná podnikatelská delegace.

Klíčem ke globálnímu ekonomickému rozvoji je podle ministra v komerčním využití nových technologií a partnerství mezi akademickým světem a soukromým sektorem. „Propagace inovativního a dynamického podnikání by měla být jedním z významných impulsů pro naše ekonomiky,“ řekl ministr Kohout v souvislosti s uzdravující se globální ekonomikou v rámci 1. plenárního zasedání věnovaného tématu „Ekonomický růst a udržitelný rozvoj.“

Před partnery z Evropy a Asie ministr Kohout rovněž poznamenal: „Sdílení zkušeností ku prospěchu všech posílí naši konkurenceschopnost a ekonomický rozvoj našich zemí.“ A dodal, že státy by měly věnovat větší pozornost podpoře vědy a výzkumu. „Musíme hledat nové inovativní cesty a zvládat nové výzvy. A to dokážeme jen, pokud načerpáme adekvátní znalosti,“ řekl ministr Kohout.

Podle šéfa české diplomacie mezinárodní spolupráce je jedním z nejefektivnějších způsobů pro sdílení poznatků a uvádění inovací do života. „Věříme, že Česká republika má v tomto ohledu co nabídnout a česká diplomacie je připravena tyto snahy prakticky podpořit,“ dodal český ministr.

Na okraj zasedání ASEM se sešli ministři zahraničí v rámci V4 a Japonska. Této spolupráci tradičně dominuje kultura, turistika, ekonomická spolupráce či mezilidské výměny. Rok 2014 byl již na varšavském summitu premiérů vyhlášen Rokem výměny mezi zeměmi V4 a Japonskem. Viditelnou roli by měli sehrát velvyslanci dobré vůle nominovaní všemi pěti státy. Za Českou republiku jím je houslista Pavel Šporcl.

Ministr Kohout se během dne bilaterálně setkal s ministryní zahraničí Singapuru, se kterým se utvrdili v zájmu uskutečnit návštěvu singapurského prezidenta v Praze. Ta se měla uskutečnit v tyto dny, ale byla odložena kvůli nemoci českého prezidenta. S bangladéšskou ministryní zahraničí se ministr Kohout dohodl na brzkém otevření honorárního konzulátu v Dháce a společném zájmu uzavřít ekonomickou dohodu, dohodu zabraňující dvojímu zdanění a dohodu o ochraně a podpoře investic. Ekonomickými tématy se zabývalo také jednání s vietnamským náměstkem ministra zahraničí, který ocenil, že vietnamská komunita žijící v České republice byla uznána jako oficiální menšina.

.