Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR a Rakousko vyzývají k odmítnutí zabavení uměleckých děl

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout a spolkový ministr pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouské republiky Michael Spindelegger podepsali dne 18. listopadu 2013 Deklaraci k jurisdikčním imunitám státního kulturního majetku.

Deklarace je koncipována jako právně nezávazný dokument. Bude sloužit jako důkaz přesvědčení států, které se k ní připojí, že umělecké předměty, jež jsou součástí kulturního bohatství státu či součástí kulturních, vědeckých či historických výstav určených pro veřejnost, nemohou v jiném státě v zásadě podléhat jakékoliv formě zabavení. Signatáři v navržené Deklaraci vyjadřují i své odhodlání potvrdit toto pravidlo mezinárodního obyčejového práva v případě jakéhokoliv sporu, k němuž by v budoucnu ohledně do ciziny zapůjčeného státního kulturního majetku mohlo dojít.

Uvedené pravidlo mezinárodního obyčejového práva je již sice kodifikováno v Úmluvě Organizace spojených národů o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku z roku 2004, avšak tato Úmluva zatím nevstoupila v platnost.

Deklarace byla vypracována na základě společných zkušeností České republiky a Rakouska se zabavením zapůjčených uměleckých děl České republiky, k němuž došlo v roce 2011 ve Vídni na návrh společnosti Diag-Human. Smyslem Deklarace je předejít opakování takové situace, resp. posílit právní pozici států při zapůjčování jejich kulturního majetku za účelem veřejných výstav do ciziny.

Předpokládá se, že se k Deklaraci následně připojí i další evropské státy.

.