Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR podpořila mezinárodní pravidla pro soukromé bezpečnostní a vojenské služby

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.11.2014.)

Česká republika se oficiálně připojila k tzv. dokumentu z Montreux. Tento právně nezávazný dokument obsahuje pravidla pro státy, které v současných ozbrojených konfliktech využívají služeb soukromých vojenských a bezpečnostních společností.

Dokument z Montreux je výsledkem společné iniciativy švýcarské vlády a Mezinárodního výboru Červeného kříže z roku 2008. Jedná se o právně nezávazný dokument, který identifikuje již platné právní závazky a osvědčenou praxi států.

MZV ČR se poslední dobou na různých mezinárodních fórech setkává se zvýšeným zájmem států o regulaci chování soukromých vojenských a bezpečnostních společností v ozbrojených konfliktech. Některá pravidla této regulace jsou roztříštěna v mnoha ustanoveních mezinárodního práva, které státům kladou konkrétní závazky ve vztahu k soukromým vojenským a bezpečnostním službám. Některé oblasti však zůstávají mezinárodním právem neregulovány, někde lze vystopovat tzv. osvědčenou praxi států.

V návaznosti na dokument z Montreux byl vypracován Mezinárodní kodex chování soukromých vojenských a bezpečnostních služeb. Jedná se o nestátní mechanismus, k němuž se mohou přihlásit pouze soukromé vojenské a bezpečnostní služby. Tím se přihlásí k odpovědnosti za dodržování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva ve smyslu principů dokumentu z Montreux. Ty jsou dále v kodexu konkrétně rozvedeny.

K dokumentu z Montreux se mohou připojit státy a mezinárodní organizace. Doposud se připojilo 48 států, z toho 19 států Evropské unie a EU samotná.

.