Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout přijal Guillerma Fariňase

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout přijal dne 25. listopadu 2013 v Černínském paláci významného představitele kubánské opozice a nositele Sacharovovy ceny za lidská práva Guillerma Fariňase.

Zástupce kubánského disentu vyjádřil poděkování české vládě za vytrvalou podporu občanské společnosti na Kubě. Ze své pozice ředitele nezávislé zpravodajské agentury Fariňas dlouhodobě kritizuje režimní cenzuru informací a násilný postup vůči pokojným opozičním aktivitám.

Rozhovor s ministrem se odvíjel zejména od současného stavu občanské společnosti na ostrově a dopadu reforem na kubánské občany. Ministr uvedl: "Česká republika podporuje a oceňuje práci nezávislých novinářů, kteří šíří povědomí o demokratických hodnotách a pravdivě a vyváženě informují o stavu společnosti. Svobodná média a svoboda vyjadřování v širším smyslu je nedílnou součástí skutečně demokraticky fungujícího systému. Bez nich se společnost nemůže vyvíjet a vláda reagovat na skutečné potřeby občanů."

Guillermu Fariňasovi byla v roce 2010 Evropským parlamentem udělena Sacharovova cena jako výraz uznání jeho odvážného boje za svobodu projevu a přístup k necenzurovaným informacím. Setkání s ministrem Kohoutem se uskutečnilo u příležitosti Fariňasovy zahraniční cesty, během níž byl mimo jiné přijat americkým prezidentem Barackem Obamou.

.