Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2013_12_06_ministr_jan_kohout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout vyzval na Ukrajině k dialogu

 

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout vystoupil s projevem na dvacátém Ministerském zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které se koná v Kyjevě pod ukrajinským předsednictvím. Při setkáních vyzval představitele znesvářených stran ke zdrženlivosti, konstruktivnímu přístupu a hledání politického řešení skrze dialog.

Ve svém vystoupení na plenárním zasedání ministr Kohout s ohledem na aktuální vnitropolitickou situaci v Ukrajině zdůraznil, že Ukrajina jako předsednická země OBSE má zůstat věrná principům OBSE. Ty jsou založeny na respektování lidských práv a základních svobod. Mezi ně patří rovněž právo na shromažďování, na pokojný protest i právo na svobodu projevu.

„Setkáváme se tu ve velice turbulentních časech pro našeho hostitele. Je proto více než důležité si připomenout základní principy, na kterých OBSE stojí. Věříme, že Ukrajina zůstane věrná našim společným hodnotám,“  řekl ministr Kohout na zasedání OBSE, které si v roce 2015 připomene čtyřicet let své existence.

„OBSE bude v dalších letech úspěšná jen pokud se nebude vyhýbat klíčovým otázkám, jako jsou vleklé konflikty v Gruzii, Moldavsku nebo Náhorním Karabachu, oživení režimů  kontroly konvenčních zbraní a závazkům vůči lidským právům. Uzpůsobení OBSE současným výzvám by nemělo být vnímáno jako snaha zpochybňovat dosažené výsledky. Udržení autonomie institucí OBSE včetně polních misí musí zůstat prioritou," řekl ministr Kohout.

Později odpoledne se ministr Kohout setkal se zástupci všech opozičních stran a navštívil Náměstí nezávislosti v Kyjevě, kde se konají masové protesty. Se znepokojením přijal informaci o zadržení devíti občanů Ukrajiny, kteří byli obviněni z „organizace a účasti v masových nepokojích“ se sazbou od pěti do osmi let.

Česká delegace rovněž nezaznamenala uspokojivý pokrok ve vyšetřování zákroku pořádkových sil proti pokojné demonstraci na náměstí Nezávislosti v noci na sobotu 30. 11. 2013, přičemž právě tento zákrok přispěl rozhodující měrou k eskalaci napětí v ukrajinské společnosti.

přílohy

Projev ministra Kohouta na ministerském zasedání OBSE v... 56 kB doc (Word dokument) 5.12.2013

.