Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi v Lógaru staví střední zemědělskou školu

 

8. prosince 2010, LÓGAR – Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) zahájil v provincii Lógar po roce intenzivních příprav a jednání s afghánskými partnery stavbu jedné z prvních středních odborných škol v jihovýchodním Afghánistánu. Zemědělská a mechanická škola bude mít kapacitu až tisíc studentů a její součástí bude i laboratoř, dílna a ukázková farma.

Zahájení stavby střední zemědělské školy v Lógaru

Zahájení stavby střední zemědělské školy v Lógaru

Většina obyvatel Lógaru je životně závislá na příjmech ze zemědělství, jejich odborné vzdělání a informovanost jsou přitom minimální. Mladí studenti mají o tento obor zájem, ale nemají zatím příležitost se mu věnovat. „Podpora specializovaného středního školství je v Afghánistánu nesmírně důležitá, obzvlášť tady v Lógaru je skutečně potřeba. Zatím tu ale neexistuje žádná odborná škola,“ vysvětluje Zuzana Biniová, zemědělská inženýrka z civilní části PRT.

„Stavba střední zemědělské a mechanické školy v centru provincie je teď naším největším projektem. Odborné vzdělávání je přesně tím segmentem školství, který je v Lógaru nesmírně potřeba, ale zatím chybí,“ říká vedoucí civilní části PRT Matyáš Zrno.

Na jihozápadním okraji Pol-e Alam, hlavního města Lógaru, začaly v minulých dnech stavební práce. Do roka tu bude stát celý školní areál, jehož součástí bude ochranná zeď, školní budova s 16 třídami, laboratoře a dílny.

V další fázi výstavby české PRT v areálu postaví ještě druhou školní budovu, koleje pro studenty a jídelnu. „Příští rok zahájíme také stavbu ukázkové farmy, kde si studenti prakticky vyzkouší a procvičí poznatky ze školy. Její součástí budou skleníky, ukázkové zavlažovací systémy a políčka nebo sklep na skladování úrody,“ popisuje Biniová.

Zájem o studium na ještě nepostavené škole je přitom už teď velký. „Máme doma dvě krávy a asi padesát slepic, za domem ještě tři pole. Chtěl jsem studovat na institutu v Kábulu, ale dojíždění je složité a není moc bezpečné. Doufám, že mě příští rok na tuhle školu přijmou. Pomohlo by to mě i celé rodině,“ říká Mohammad Farúk Ahmadzai, jeden z mladíků, kteří se přišli podívat na pokládání základního kamene střední odborné školy.

Zahájení stavby střední zemědělské školy v Lógaru

Zahájení stavby střední zemědělské školy v Lógaru

Český Provinční rekonstrukční tým

působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory školství a zemědělství, také opravy vodních zdrojů, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 133 projektů.

Kontakt:

Terezie Täubelová- Public Affairs Officer pro PRT Lógar, MZV ČR
e-mail: czechprt17@gmail.com, tel. +420 734 362 714
Kristýna Greplová - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán

e-mail: czechprt07@gmail.com, tel. +93 796 532 724

.