Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reakce MZV ČR na výroky člena Evropského parlamentu a předsedy SLD Bernda Posselta

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky se ostře ohrazuje proti včerejším výrokům člena Evropského parlamentu a předsedy SLD Bernda Posselta, podle kterého jsou dekrety prezidenta republiky v rozporu s Kodaňskými politickými kritérii pro zahájení přístupových jednání o vstupu do Evropské unie. (5.4.2002)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky se ostře ohrazuje proti včerejším výrokům člena Evropského parlamentu a předsedy SLD Bernda Posselta, podle kterého jsou dekrety prezidenta republiky v rozporu s Kodaňskými politickými kritérii pro zahájení přístupových jednání o vstupu do Evropské unie.

Slova pana poslance ve svém důsledku zpochybňují kompetentnost Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise, tedy EU jako takové. Výroky zpochybňující plnění těchto kritérií stanovených Evropskou radou v roce 1993, jsou v příkrém rozporu s jednoznačnými a opakovanými oficiálními závěry výše zmíněných nejvyšších orgánů EU.

Evropská komise ve svém posudku z července 1997 konstatovala v souvislosti se závěry z Kodaně, že ČR prokazuje znaky demokracie, " se stabilními institucemi zaručujícími právní stát, lidská práva a respekt k menšinám a jejich ochranu". Komise zároveň doporučila, aby s ČR byla zahájena přístupová jednání.

V prosinci 1997 v Lucemburku Evropská rada, složená z nejvyšších představitelů členských zemí EU, konstatovala, že "vyhovění kodaňskému politickému kritériu je nezbytným předpokladem zahájení přístupových jednání". Na základě této konstatace Rada rozhodla o zahájit přístupová jednání s ČR.

Ve svých podzimních hodnotících zprávách o pokroku ČR v přístupovém procesu Evropská komise v letech 1998, 1999, 2000 a 2001 konstatuje, že ČR "plní kodaňské politické kritérium", resp. " pokračuje v plnění kodaňského politického kritéria".

Tato skutečnost je mj. reflektována i v dokumentech majících vztah k Evropskému parlamentu - ať jsou to jeho materiály k pravidelným zprávám Evropské komise o pokroku ČR v přístupovém procesu či závěry a doporučení Parlamentního výboru přidružení mezi ČR a EU.

.