Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prohlášení MZV ČR k vyhlášení nezávislosti Černé Hory

 

V reakci na prohlášení černohorského parlamentu Česká republika vítá samostatnou Republiku Černá Hora jako plnoprávného člena mezinárodního společenství a je připravena iniciovat vnitrostátní procedury k jejímu právnímu uznání a k navázání diplomatických styků. ČR bude v tomto směru postupovat v úzké koordinaci s ostatními členskými státy EU.(5.6.2006)


ČR očekává, že Bělehrad a Podgorica právně vypořádají vystoupení Černé Hory ze soustátí Srbska a Černé Hory při minimalizaci dopadu tohoto kroku na občany obou republik a je připravena předat své zkušenosti z dob dělení Československa. ČR věří, že dojde ke spolupráci černohorské vlády a opozice v zájmu národního usmíření a realizace nezbytných reforem, které Černé hoře stejně jako ostatním zemím regionu umožní další postup ve směru integrace do evropských a euroatlantických struktur.


Vláda České republiky přijala následující deklaraci:

Deklarace České republiky o uznání Republiky Černá Hora

Česká republika, respektujíc výsledky referenda v Černé Hoře ze dne 21. května 2006 a vyhlášení nezávislosti Republiky Černá Hora ze dne 3. června 2006, slavnostně prohlašuje, že uznává nezávislost a svrchovanost Republiky Černá Hora ode dne tohoto vyhlášení.

Česká republika vítá vznik Republiky Černá Hora a její začlenění do mezinárodního společenství. Věří, že se Republika Černá Hora stane jeho aktivním členem a bude vždy na mezinárodním poli důsledně obhajovat principy míru, stability a demokracie.

Česká republika postupovala při uznání Černé Hory v koordinaci s ostatními členskými státy Evropské unie. Ministři zahraničních věcí zemí EU přijali na jednání Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy v Lucemburku dne 12. června 2006 rozhodnutí umožňující členským státům EU rozvíjet své vztahy s Republikou Černá Hora jako se suverénním, nezávislým státem.

V nejbližších dnech dojde k navázání diplomatických styků mezi Českou republikou a Republikou Černá Hora.

.