Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Barmská vláda odpírá lékařskou péči politickým vězňům

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno informacemi o vážném zdravotním stavu pana Min Ko Naina, vůdce hnutí za demokracii Generace 88, významného představitele opozice a dlouholetého vězně svědomí. Pan Min Ko Nain, jemuž byla režimem odmítnuta lékařská péče a nyní trpí silnými bolestmi způsobenými oční infekcí, hrozí oslepnutí.(24.4.2008)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno informacemi o vážném zdravotním stavu pana Min Ko Naina, vůdce hnutí za demokracii Generace 88, významného představitele opozice a dlouholetého vězně svědomí. Pan Min Ko Nain, jemuž byla režimem odmítnuta lékařská péče a nyní trpí silnými bolestmi způsobenými oční infekcí, hrozí oslepnutí.

Pan Min Ko Nain je laureátem ceny Homo Homini, kterou Společnost Člověk v tísni uděluje významným obhájcům lidských práv a bojovníkům za demokracii, kteří se odvážně staví proti násilí jako prostředku řešení politických problémů.

Barmské úřady odpírají lékařskou péči politickým vězňům, čímž dále prohlubují kruté a nelidské zacházení s nimi a často je přímo ohrožují na životě. V březnu letošního roku zemřel mluvčí opoziční Národní ligy pro demokracii U Myint Thein, jehož vážné onemocnění nebylo léčeno v době jeho věznění za účast při demonstracích na podzim 2007. Ani nositelce Nobelovy ceny a vůdkyni opozice paní Aun Schan Su Ťij nebyla umožněna pravidelná návštěva lékaře, ačkoli s barmskou vládou měl zvláštní představitel generálního tajemníka OSN Ibrahim Gambari dohodnout návštěvy naopak častější.

24.4.2008

.