Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra Schwarzenberga ke stanovisku UNWGAD

 

(Archivní článek, platnost skončena 25.03.2014.)

Prohlášení ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga ke zveřejnění stanoviska Pracovní skupiny OSN pro svévolná zadržení (UNWGAD) k přetrvávajícímu domácí vězení vůdkyně demokratické opozice v Barmě/Myanmaru Daw Aung San Suu Kyi navrhovatelem případu, neziskovou organizací Freedom Now:

„Plně vítám oficiální stanovisko orgánu OSN, které jednoznačně potvrzuje názor mnoha jiných, že barmská junta nerespektuje nejen mezinárodní zákony a lidská práva, ale ani vlastní legislativu.

Využívám proto této příležitosti k tomu, abych opětovně apeloval na barmskou juntu, aby dodržovala své vlastní a mezinárodní právo. Vyzývám ji, aby okamžitě a nepodmíněně propustila ASSK a všechny ostatní politické vězně a započala všestranný  a upřímný dialog s politickou opozicí a etnickými skupinami, který by vedl k jejich úplnému začlenění do politického procesu.“

V úterý, 24. března 2009, zveřejnila nezisková organizace “Freedom Now” (navrhovatel případu) přelomové stanovisko Pracovní skupiny OSN pro svévolná zadržení (UNWGAD), že přetrvávající domácí vězení vůdkyně demokratické opozice v Barmě/Myanmaru Daw Aung San Suu Kyi (ASSK) porušuje nejen mezinárodní, ale také vlastní barmské právo.

UNWGAD prohlásila, že v Barmě/Myanmaru mohou být lidé podle tamního platného zákona o ochraně státu svévolně zadržováni maximálně po dobu pěti let. Vzhledem k tomu, že domácí vězení ASSK začalo již v květnu 2003, jeho další prodloužení zcela odporuje místním zákonům.

UNWGAD vydala od r. 1992 již čtyři stanoviska, že domácí vězení ASSK porušuje mezinárodní právo. Nyní se však jedná o vůbec první stanovisko UNWGAD, které obviňuje barmský režim v případě domácí věznění ASSK z porušování vlastních zákonů.
.