Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prohlášení ministra Kohouta k výsledkům irského referenda

 

(Archivní článek, platnost skončena 04.10.2014.)

Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout vítá kladný výsledek lidového hlasování v Irsku a blahopřeje irským občanům. Irové potvrdili, že si přejí schválení Lisabonské smlouvy ve své zemi a učinili tak i významný krok na cestě k dokončení ratifikace smlouvy v celé EU.

Svým hlasováním většina irských občanů potvrdila důvěru v evropský projekt založený na důležitých principech a hodnotách ve smlouvě zakotvených, tj. demokratická, otevřená, soudržná, solidární a efektivní a dobře fungující Evropa s důstojným postavením v mezinárodním měřítku. Potvrdilo se, že tzv. balíček záruk, který byl pro Irsko vytvořen právě za českého předsedání Evropské unii, byl sestaven tak, že skutečně uspokojivě odpověděl na obavy a otazníky irského lidu. Blahopřání patří také irské vládě, která velmi dobře uspěla ve vysvětlení smlouvy a evropského projektu celého svým občanům.

Věřím, že výsledek irského hlasování se stane pozitivním impulsem pro dokončení ratifikace smlouvy i v České republice, kde se již volení zástupci občanů v obou komorách parlamentu vyjádřili pro schválení Lisabonské smlouvy. Dnes již jednoznačná a přesvědčivá většina členských zemí EU vyjádřila své přání dokončit schválením Lisabonské smlouvy už mnoho let trvající jednání o institucionální reformě EU a umožnit tak Unii lépe se soustředit na aktuální potřeby svých občanů i na výzvy, které před Unií stojí v celosvětovém měřítku. Pevně doufám, že tato situace bude sloužit jako zásadní inspirace pro představitele České republiky, kteří mají nyní v ruce osud české ratifikace.

.