Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jednání zmocněnce Galušky v Zambii

 

(Archivní článek, platnost skončena 26.11.2012.)

Zvláštní zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí ČR – náměstek ministra JUDr. Vladimír Galuška dnes ukončil všechna naplánovaná jednání v zambijském hlavním městě Lusaka.

Náměstek Galuška přicestoval do Zambie na základě pověření Ministra zahraničních věcí ČR pana Karla Schwarzenberga, aby jednal s místními vrcholnými představiteli o možnostech pomoci třem českým státním občanům zadržovaným v Zambii z důvodu údajné špionáže.

V rámci svých jednání se náměstek Galuška setkal s vysoce postavenými představiteli ministerstev zahraničních věcí a vnitra a dále i s představiteli justice a se zahraničními diplomaty, kteří v Zambii působí. Pan náměstek osobně předal na ministerstvu zahraničí originál dopisu prezidenta České republiky Václava Klause adresovaný zambijskému prezidentovi Michaelu Satovi. Během své cesty se rovněž sešel se třemi zadržovanými Čechy a předal jim důležité léky, české časopisy a další věci osobní potřeby.

Trestní spisy týkající se našich občanů musí být nejdříve zaregistrovány u Vrchního soudu pro věci trestní. Převzetí a zaregistrování spisů provádí na počátku každého měsíce kolegium soudců. Až poté, kdy budou spisy zaregistrovány,  je možné očekávat formální kroky zambijské strany.

Náměstek Galuška byl při jednáních ujištěn, že Zambii jde o zachování dobrých vztahů s Českou republikou a o brzké vyřízení případu. Ministerstvo zahraničních věcí ČR bude pokračovat v kontaktu se zambijskou stranou i se třemi zadrženými Čechy a bude nadále pokračovat ve svém úsilí směřujícímu k jejich co nejrychlejšímu návratu zpět do ČR.

.