Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prohlášení MZV k volbám v Gruzii

 

(Archivní článek, platnost skončena 03.10.2013.)

V pondělí 1. října 2012 se v Gruzii uskutečnily volby do Parlamentu, kterým předcházela mimořádně polarizovaná a konkurenční volební kampaň ojedinělá v historii této země.

MZV ČR věnovalo přípravám gruzínských voleb velkou pozornost. Česká republika vyslala do Gruzie početný tým volebních pozorovatelů, působících v rámci pozorovatelské mise OBSE, jejichž cílem bylo sledovat dodržování mezinárodních norem během voleb. Představitelé MZV opakovaně a na různých úrovních tlumočili představitelům vládní strany i opozice stanovisko ČR, že je povinností všech politických sil v zemi zajistit pokojný a demokratický průběh voleb, přičemž zdůraznili jejich mimořádný význam.

MZV ČR v této souvislosti vysoce ocenilo, že vedoucí představitelé všech hlavních politických seskupení potvrdili, že budou respektovat výsledky voleb a budou aktivně vést své politické stoupence k tomu, aby učinili totéž.

MZV ČR takovýto přístup od vedoucích politických představitelů Gruzie nyní očekává a věří, že povolební vývoj v Gruzii se bude odvíjet plně v souladu s platným ústavním rámcem. Občané Gruzie rozhodli ve  svobodných a demokratických volbách o dalším směřování gruzínské společnosti a je nyní  na nich, aby volbu většiny voličů respektovali.

.