Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prohlášení MZV ČR k nadcházejícím iráckým parlamentním volbám a k vyslání volební pozorovatelské mise ČR

 

MZV ČR vítá konání parlamentních voleb v Iráku 7. března 2010 a věří, že půjde o volby svobodné, spravedlivé, transparentní, legitimní a maximálně otevřené. Jde o třetí parlamentní volby v Iráku v post-saddámovské éře. Velmi povzbudivý je všeobecný zájem obyvatel o účast. Považujeme za důležité, aby vláda, která z těchto voleb vzejde, reflektovala vůli iráckých občanů jako celku.

Volby se konají v náročných podmínkách. Největší obavy vyvolává možnost nárůstu násilností přímo souvisejících s volbami. Věříme však, že co nejvíce Iráčanů bude mít možnost odevzdat své hlasy a že jim v tom nezabrání strach o vlastní bezpečnost. Velmi důležité je, aby byl volební proces co nejprůhlednější, zejména pokud jde o vyloučení některých kandidátů z možnosti ucházet se o hlasy voličů.

Podporu konání iráckých parlamentních voleb přislíbil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout během své oficiální návštěvy Iráku v listopadu 2009.

MZV ČR sestavilo jedenáctičlennou pozorovatelskou misi, která bude v Iráku dohlížet na fungování volebního mechanismu. Členové mise jsou rozmístěni v šesti iráckých provinciích – Bagdádu, Erbílu, Sulejmáníji, Kirkúku, Saláhuddínu a Basře. Mezi skupinami pozorovatelů ze států EU je česká mise jednou z největších, zejména pokud jde o počet pozorovatelů do Iráku pro tento účel vyslaných. Cílem mise je monitorovat průběh voleb a shromáždit tak informace, které napomohou nezávislému zhodnocení volebního procesu.

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout v diskusi o nadcházejících volbách zdůraznil důležitost angažovanosti v Iráku také po jejich konání. „Samotné volby jsou pouze jednou částí demokratického procesu. Česká republika se bude nadále v Iráku aktivně angažovat a to prostřednictvím častých diplomatických a politických kontaktů, bilaterálních návštěv a obchodu,“ uvedl Jan Kohout.

.