Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Václav Havel - milníky jeho politické cesty se zahraničně politickým významem

 

(Archivní článek, platnost skončena 29.12.2012.)

Otevření Československa světu

Prezident Havel se díky svému charismatu stal jedním z čelních představitelů „osvobozené střední Evropy“ ve světě a symbolem politických změn.

Sbohem Varšavské smlouvě

Jako prezident vyvedl zemi z členství v alianci Varšavská smlouva ke dni 1. července 1991.

Spoluautor V4

Novodobá Visegrádská trojka vznikla 15. února 1991 na společném setkání maďarského premiéra Józsefa Antalla, prezidenta ČSFR Václava Havla a polského prezidenta Lecha Wałęsy ve Visegrádu. Na tomto setkání zúčastnění státníci podepsali deklaraci blízké spolupráce tří středoevropských zemí na jejich společné cestě k evropské integraci. Po rozdělení ČSFR se označení této aliance změnilo na Visegrádská čtyřka (V4), jelikož stávající členství se převedlo na oba nástupnické státy Česko i Slovensko.

Z československého prezidenta českým prezidentem

Po červnových parlamentních volbách v roce 1992 se rozhodující politické síly nedokázaly shodnout na funkční podobě federace a rozpory českých a slovenských politiků se staly hlavním důvodem proč při volbě prezidenta dne 3. července 1992 již Václav Havel nezískal dostatek poslaneckých hlasů . Podle platného zákona ještě dočasně zůstal prezidentem i po této neúspěšné volbě. Z funkce prezidenta České a Slovenské Federativní republiky odstoupil dne 20. července 1992 s odůvodněním, že nemůže nadále plnit závazky vyplývající ze slibu věrnosti federativní republice způsobem, který by byl v souladu s jeho přesvědčením a svědomím. Po opuštění úřadu ustoupil na několik měsíců z veřejného života. V polovině listopadu 1992, v době politického směřování k samostatnému českému státu, potvrdil, že se chce ucházet o funkci prezidenta republiky. Dne 26. ledna 1993 zvolila Poslanecká sněmovna Václava Havla prvním prezidentem samostatné České republiky.

Zastánce silné euroatlantické vazby

Po celou svoji politickou dráhu významně podporoval dobré vztahy mezi Evropou a USA, silnou euroatlantickou vazbu. Snažil se vždy čelit iracionálnímu evropskému a českému antiamerikanismu.

Architekt česko-německého smíření

Zvláštní pozornost věnoval česko-německým vztahům, poškozeným druhou světovou válkou a jejími následky. Česko-německá deklarace z roku 1997, v níž se obě strany omluvily za vzájemně způsobené bezpráví a deklarovaly společné demokratické hodnoty, byla vyvrcholením tohoto směru zahraniční politiky.

Země Balkánu jako stálé téma prezidentovy zahraniční politiky

Prezident Havel se vždy zasazoval o co nejrychlejší ukončení konfliktů na Balkáně a s tím spojeného lidského utrpení. V rámci tohoto úsilí aktivně vystupoval na nejrůznějších multilaterálních fórech a aktivně pomáhal organizacím hájícím lidská práva. Jeho postoje se však ne vždy střetávaly s pochopením.

Závěrečný prezidentský mandát

V obtížné vnitropolitické situaci byl Václav Havel dne 20. ledna 1998 na společném zasedání horní a dolní komory parlamentu opětovně zvolen prezidentem republiky. Tento prezidentský mandát ukončil dne 2. února 2003 a od 3. února zůstával Václav Havel bez jakékoli politické funkce.

NATO jako garance naší západní příslušnosti

Podílel se zásadní měrou na vstupu ČR do NATO v roce 1999.

Státník, který věřil ve společné ideály Evropy a v její integraci

I když se plnohodnotná integrace ČR do EU uskutečnila až v roce 2004, tj. po skončení jeho mandátu, přesto byl Václav Havel jedním z nejrozhodnějších zastánců našeho přibližování k EU a našeho vstupu do unie.

Fórum 2000

Václav Havel jej založil v roce 1996 společně s japonským filantropem Yohei Sasakawou a nositelem Nobelovy ceny míru Elie Wieselem. Konference Fóra 2000 a další navazující setkání se konají v Praze. Od roku 1997 se jich zúčastnila řada nositelů Nobelových cen, čelních zástupců bývalé i aktivní politiky, úspěšných podnikatelů a dalších významných osobností, jejichž společným jmenovatelem je zkušenost s vahou odpovědnosti.

Společná starost – projev přetrvávajícího zájmu o světové dění

V dubnu 2005 se společně s Jeho svátostí Dalajlamou, Jeho královskou výsostí princem El Hassanem bin Talalem a Jeho Excelencí Frederikem Williemem De Klerkem stal spoluzakladatelem iniciativy Společná starost. Tato iniciativa je volným a otevřeným uskupením osobností reprezentujících různé kultury, historii, náboženství a tradice, jehož cílem je prosazování principů dobrého vládnutí, respektu k lidským právům a vzájemné tolerance.

.